środa, 17 lutego 2010

Amarok 2.3 Beta1 do pobrania

Niedawno producenci Amaroka udostępnili pierwsze projekty pokazujące jak będzie wyglądał nowy Amarok w akcji, a już dziś możemy przetestować jego wersję Beta. Programiści zdecydowali się na nowy numer seryjny, zamiast kolejnego 2.2.3, ze względu na ilość zmian jakie w nim zaszły.

Co zmieniono w stosunku do poprzedniej wersji. Przede wszystkim wygląd, a konkretnie jego Toolbar. Zamiast kilku przycisków sterujących odtwarzaniem, teraz mamy jeden odpowiedzialny za pauzę i odtwarzanie. Przyciski zmiany utworów, zostały zastąpione paskiem wyświetlającym tytuły kolejnych utworów playlisty, a przechodzimy pomiędzy nimi przesuwając je na pasku myszą. Utwory można też zmieniać poziomą rolką myszy ( jeśli ktoś posiada ) na ikonie playera w tacce systemowej. Zmieniony został także aplet głośności, a konkretnie jego kształt, który trzyma się konwencji przycisku Play. Może wygląda to ładnie, ale trafienie myszką w cienki pasek głośności to utrudnienie w stosunku do poprzedniej wersji, całe szczęście jest w tym wypadku możliwe użycie rolki myszy.

Dużo zmian zaszło także w konfiguracji Amaroka. Zmieniono sposób manewrowania w drzewie katalogów i plików, zapisanych na dysku, na bardziej przejrzysty. Ciekawą opcją jest też możliwość przeskanowania kolekcji tylko w wybranym katalogu. Listy CUE wyświetlają teraz kolejne utwory, zamiast jednego ciągłego. Dodano podział list odtwarzania, na urządzenia zewnętrzne na, których są zapisane (iPod, USB Mass Storage). Po więcej informacji na temat zmian i poprawek zapraszam na oficjalną stronę Amaroka.

Autorzy proszą aby wszystkie błędy wykryte w użytkowaniu wersji Beta1, zgłaszać na http://bugs.kde.org. Wersję 2.3 Amaroka można zainstalować dodając repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/beta
Oczywiście nie muszę przypominać, że repozytorium to zawiera pakiety właściwe dla KDE SC 4.4 i tylko z nimy zadziała nowy Amarok.