niedziela, 21 lutego 2010

Bangarang 1.0.1, lekki konkurent Dragon Playera

Bohater dzisiejszego artykułu jest odtwarzaczem audio i video bardzo dobrze zintegrowanym ze środowiskiem KDE SC. Nie jest to player o dużych możliwościach, jednak jeśli ktoś szuka szybkiego i lekkiego odtwarzacza powinien się nim zainteresować, gdyż niedawno wyszła jego kolejna odsłona zwiększająca jego funkcje.

Słowo "bangarang" pochodzi z Jamajki, gdzie oznacza: bałagan, chaos lub hałas. Czy rzeczywiście tak szumna nazwa jest adekwatna do możliwości tego playera? Nie chciałbym porównywać tego odtwarzacza z kombajnem jakim jest VLC-Player, czy wszechstronnym SMPlayerem (MPlayer), bo to całkiem inna kategoria. Raczej na miejscu byłaby jego konfrontacja z natywnym odtwarzaczem KDE - Dragon Playerem.

Bangarang powstał jako odtwarzacz muzyczny, a z czasem dodano mu funkcje odtwarzania video. Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki to mamy tu całkiem dobrą sytuację. Do obsługi dźwięki w Bangarangu używany jest Phonon. Dalsza integracja tego odtwarzacza z KDE związana jest z wykorzystaniem Nepomuka do wyszukiwania dostępnych mediów w naszych bibliotekach i tu muszę przyznać Bangarang bije na głowę Dragon Playera. Następna przewaga dotyczy możliwości zapisu Playlist odtwarzania, czego Dragon Player niestety nie posiada i funkcji z tym związanych np. oceniania utworów. Jest to duże ułatwienie dla osób posiadających duże zbiory na dysku.

Odtwarzanie muzyki za pomocą tego playera to czysta przyjemność. Nie jest to co prawda Amarok, ale posiada wiele jego funkcji, związanych z obsługą bibliotek mediów, wyświetlania okładek i tworzenia playlist utworów. To znacząca przewaga nad Dragon Playerem i Amarokiem zresztą też jeśli chodzi o prawie trzykrotnie mniejsze zapotrzebowanie na pamięć. Z video nie jest już jednak tak kolorowo. DVD Video jest znane przez oba playery, ale Bangarang zostaje w tyle z brakiem możliwości wczytania kanałów audio, czy napisów w trakcie trwania filmu z menu kontekstowego. Zmartwi to fanów pirackich wersji filmów DVD z dogrywaną ścieżką dźwiękową, lub napisami, gdyż możliwy jest tylko odczyt tychże w ustawieniach głównego menu filmu. Tu Dragon Player wychodzi obronną ręką z możliwością wyboru ścieżki dźwiękowej, napisów i kanału audio. Oba odtwarzacze posiadają podobne możliwości korekcji jakości obrazu video.

Format RMVB obu odtwarzaczom sprawia kłopot. Niestety usłyszymy tu tylko dźwięk. Podobnie jest .mkv tylko tu mamy tylko obraz (niestety mam tylko filmy tego formatu z lepszym dźwiękiem - RIP Blue Ray). Natomiast AVI (Divx) oba odtwarzacze rozpoznają bez problemu, z wyjątkiem napisów. Bangarang nie przewidział w ogóle takiej możliwości, a Dragon Player nie potrafi czytać formatu .txt (tylko takie napisy posiadam).

Podsumowując: oba odtwarzacze posiadają podobne możliwości, jednak tu wg. mnie małą przewagę uzyskuje Bangarang ze swoją biblioteką mediów. Gdyby dodać mu podobne funkcje video jakie posiada Dragon Player, mógłby śmiało konkurować na stanowisko naczelnego odtwarzacza mediów w KDE SC. Jednak z tego co widzę projekt ten dość szybko się rozwija i może w przyszłości moje przepowiednie się spełnią. Jednak w tej chwili najbardziej kibicuję SMPlayerowi i VLC Playerowi, które z testowanymi funkcjami nie mają żadnych problemów.

Najnowsza wersja Bangarang o numerze 1.0.1 znajduje się w repozytorium Rog131 , które dodamy poleceniem:
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa