poniedziałek, 8 lutego 2010

Blogilo - proste blogowanie

Blogilo to nowe narzędzie, które weszło na stałe do środowiska KDE SC 4.4 jako podstawowy program do edycji wpisów na swoich ulubionych blogach. Nie jest on nowym projektem, wcześniej już istniał w repozytorium pod nazwą Bilbo, jednak developerzy, ze względu na problemy z prawami do nazwy towarowej, zdecydowali się na jej zmianę ( Blogilo, w języku Esperanto, to "narzędzie do tworzenia blogów").

Wejście w skład projektu KDE da projektowi wsparcie ze strony programistów tego środowiska, aplikacja będzie dostępna na systemach korzystających z KDE i będzie aktualizowana wraz z nowymi wydaniami tego środowiska.

Co daje nam korzystanie z Blogilo? Przede wszystkim wygodę. Mamy do dyspozycji prawie wszystkie narzędzia, które oferują wspierane silniki do blogowania ( Blogger1.0, MetaWeblog, MovableType i Google GData ). Jeśli posiadamy kilka blogów, projekt wpisu możemy swobodnie dodać do nich bez logowania się na poszczególne konta. Edytory WYSIWYG i HTML. Podgląd wpisu jest zbliżony do tego jaki otrzymamy po publikacji, wsparcie dodawania plików multimedialnych ( MetaWeblog i MovableType), sprawdzanie pisowni wg. słownika środowiska KDE i wiele innych.

Aby zainstalować Blogilo w Kubuntu wystarczy polecenie:

Dla Kubuntu 9.10:
sudo apt-get install bilbo
Dla Kubuntu z KDE SC 4.4:
sudo apt-get install blogilo
Żródła:
Strona domowa projektu

Blogilo na www.kde-apps.org