czwartek, 11 lutego 2010

Dekoracja Chromi dla KWin

Przeglądarka Chrome robi zawrotną karierę wśród internautów. Pomimo jej niezaprzeczalnych zalet, niektórych entuzjastów jednolitego wyglądu dekoracji okien, może drażnić jej oryginalny pasek tytułowy, który nijak się ma do zastosowanego stylu w systemie. Programiści Google zaradzili temu prezentując różne motywy dla niego i pozostawiając opcje przełączenia dekoracji na natywny systemowi. Niestety o ile w GNOME ta opcja dobrze się spisuje to w KDE występuje tu konflikt z menadżerem okien KWin, co skutkuje całkowitym brakiem dekoracji.
Z pomocą przychodzi motyw do KWin - Chromi. Nie jest on, niestety, antidotum na wspomniane wcześniej problemy, stanowi raczej alternatywę dla osób, którym podoba się natywny styl Chrome i chcieliby go zastosować do innych aplikacji. Style nie są do siebie podobne, Chromi jest mniejszy i jego przyciski znajdują się na wysokości paska menu programu. Zasłania on też przy zminimalizowanym oknie niektóre elementy menu co może być dość uciążliwe .Na poniższej ilustracji została pokazana różnica w obu stylach.

Styl Chromi znajduje się w repozytorium Rog131a, więc musimy je najpierw dodać do naszej listy poleceniem:
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
... i zainstalować poleceniem:
sudo apt-get install kwin-style-chromi
Przy okazji chciałbym polecić te repozytorium wszystkim eksperymentatorom Kubuntu, gdyż zawiera ono sporo aktualizacji bardzo popularnych programów.