środa, 17 lutego 2010

KDE SC 4.4 - nowości w Przestrzeni Roboczej Plasmy

Prezentacja KDE SC 4.4 odbyła się z wielkim hukiem. W internecie pokazano wiele materiałów prezentujących nowe możliwości zarządzania oknami, nowy poprawiony wygląd, lepsze animacje, czy nowe oprogramowanie. Wśród tych wszystkich filmów i screenów, niezauważone, przemknęło się nowe narzędzie Plasmy, rozszerzające możliwości jej przestrzeni roboczej.
O co chodzi? Jeszcze w KDE SC 4.3 istniała możliwość dodania zaznaczonego tekstu, klikając rolką myszy na Pulpicie, do widgetu Notatki. Teraz ilość, tego typu akcji, polegających na zasadzie drag & drop, znacznie rozszerzono.

Wielu użytkowników narzekało na brak możliwości dodania zdjęcia, tapety lub innej ilustracji, za pomocą menu kontekstowego, bezpośrednio na tapetę, w wielu przeglądarkach pod KDE. Teraz jest to nawet niepotrzebne. Wystarczy przeciągnąć, daną tapetę, bezpośrednio na pulpit, czy to z menedżera plików, Gwenview, a nawet przeglądarki internetowej i pokaże się stosowne menu, za pomocą którego wstawimy obraz na tapetę. Menu te umożliwia też dodanie ilustracji do widgetów: Ramka na zdjęcia, Podgląd, lub utworzyć ikonę.

Inne możliwości to:

  • otwarcie linka do adresu sieciowego we widgecie Przeglądarka WWW
  • wspomniane wcześniej przenoszenie zaznaczonego tekstu przeglądarce internetowej do widgetów Przeglądarka WWW i Notatki
  • tworzenie ikon
Nowe możliwości Przestrzeni Roboczej Plasmy, zachwycają. Według mnie osoby, które wciąż narzekają, że KDE jest mało intuicyjne powinny to przetestować zanim wyrażą jeszcze raz podobne opinie. Mam nadzieję, że w przyszłych wydaniach, możliwości tego narzędzia zostaną rozszerzone.


Na pokazanym wyżej filmie , w 1:00 min pokazana jest prezentacja możliwości Plasma Workspace.