czwartek, 25 lutego 2010

Kubuntu 10.04 Alfa3 Lucid Lynx - wydane

Zgodnie z przyjętym planem wydawniczym, otrzymaliśmy możliwość ściągnięcia obrazów płyt z wersją testową Kubuntu 10.04.

Systemu sam używam i z niecierpliwością czekam na jego wydanie LTS. Czym nas zaskoczy Kubuntu Team tym razem? Wbrew pozorom system to nie tylko zwykłe wydanie Ubuntu ze środowiskiem graficznym KDE SC, tu zmian jest o wiele więcej. Pomijam takie oczywiste rzeczy jak dostosowanie ekranu ładowania i innych elementów pod względem graficznych do motywów Kubuntu. Nowe wydania (K)Ubuntu zawsze zaskakiwały przede wszystkim nowymi wersjami pakietów oprogramowania.

Alfa3 trzy przywita nas nową wersją KDE SC 4.4.0 i wszystkim elementami środowiska dostosowanymi do tej wersji. Wreszcie doczekaliśmy się w miarę stabilnej wersji tego środowiska, gdyż wcześniejsze wersje Alfa powodowały tyle błędów, że czasami nie dało się nawet odpalić Lucida. Alfa3 została też wyposażona w kernel 2.6.32-14.20, X.Org 1.7.5, Amarok 2.3 beta1 i K3B 1.70.

Muszę przyznać, że plany Kubuntu Team jakie mają być wdrożone w nowej wersji są dość znaczące dla tego systemu. Developerzy starają się podążać z duchem projektu Timelord i stworzyć system wyposażony w nowe narzędzia od Canonical co wyróżni go na tle innych dystrybucji linuksowych opartych na środowisku KDE.

Ciekawym pomysłem jest moduł konfiguracji touchpadów, wyposażony w obsługę elementów sterujących zastosowanych w tych urządzeniach, jak również możliwość wyłączenia panelu dotykowego np. podczas pisania tekstów.

Następnym, nowym elementem, o którym kiedyś pisałem na Ubucentrum.net, jest projekt integracji Firefoksa z KDE, który został zapoczątkowany w OpenSUSE. W Kubuntu przejęto wiele elementów z tego projektu np. przeniesienie powiadomień Firefoksa do KNotify, zintegrowanie ścieżki dialogowej przy otwieraniu plików z natywną dla KDE. Do pełni szczęścia brakowałoby mi tylko jeszcze integracji z KGet.

W nowym Kubuntu doświadczymy także dystrybucji dla netbooków - Kubuntu Netbook Remix, opartego na Plasma-Netbook tym razem w szatach Kubuntu. Projekt jest już właściwie ukończony trwają jeszcze prace nad, wprowadzonym niedawno w Ubuntu, pokazem slajdów podczas instalacji systemu.
W wersji Alfa3 możemy też cieszyć się takimi nowymi pakietami jak: recorditnow 0.7, bangarang 1.0.1, fotowall 0.9, oraz nowszą wersją rekonq 0.3.90,

Obrazy płyt dostępne są pod adresem:
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/lucid/alpha-3/