wtorek, 16 lutego 2010

Maemo + Moblin = MeeGo

Na tegorocznych targach World Mobile Congress Nokia i Intel poinformowały o projekcie, który ma być połączeniem systemów Maemo i Moblin, o nazwie MeeGo. Całość ma stanowić jądro Linuksa z Moblina i Interface zastosowany w Maemo. Nowy system ma posiadać wsparcie dla wielu platform nie tylko dla netbooków (procesory Atom) ale też smartfony, tablety, telewizory i samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych. Nokia nadal zamierza wspierać projekt Symbian dla starszych urządzeń i będzie on wspierany przez nowy system. Aplikacje dla MeeGo będą dostarczane zarówno ze sklepu Nokii - Ovi Store jak i z intelowskiego AppUp Center.
System, tak samo jak jego poprzednik od Nokii, będzie posiadał wsparcie dla Qt co pozwoli na swobodną wymianę aplikacji pomiędzy systemami, min. wspomnianym Symbianem (niedawno udostępniono wersję 4.6.2 tego frameworka dla Maemo5). Nad całością oprogramowania ma czuwać Linux Fundation i ma być ono udostępniane jako open source.


Pokaz nowego systemu zapowiedziano na drugi kwartał tego roku. Jego rozwój można śledzić na oficjalniej witrynie systemu.

Osobiście uważam, że być może będziemy świadkami rozwoju systemu na smartfony, który wreszcie w pełni będzie korzystał z tradycji wolnego oprogramowania, ponadto jego wszechstronność, może zaowocować ujednoliceniu rynku oprogramowania pomiędzy telefonami i komputerami, oraz , z czego najbardziej się cieszę, pod znakiem Qt.