czwartek, 18 lutego 2010

OwnCloud - KDE z głową w chmurach

O Chmurze (ang. Cloud) wielu użytkowników internetu ma mieszane zdanie. Z jednej strony technologia zapewnia wygodniejszą pracę z aplikacjami, które nie znajdują się na naszych dyskach, z drugiej strony każdy boi się o swoje dane powierzone obcym dostawcom takich usług. Krótko mówiąc im więcej zalet, tym więcej wad. Jednak usługi "in cloud" powoli stają się przyszłością internetu i nadejście ich panowania jest tylko kwestią czasu.
W kontekście zbliżających się zmian przyłączenie się do powszechnie panującego trendu projektu KDE nie powinien nikogo dziwić, jednak ogłoszenie Franka Karlitscheka, w drugim dniu Camp KDE, o utworzeniu ownCloud wywołała burzę dyskusji.

Nowy projekt stara się eliminować podstawowe wady pracy z Chmurami. Przede wszystkim ma zintegrować dotychczas powstałe usługi. Pomysłodawcy ownCloud narzekają na brak współpracy pomiędzy dostawcami usług w obłoku np. pomiędzy Yahoo i Google. Użytkownik będzie miał możliwość wyboru usługodawcy hostingowego dla danej usługi, a nawet zostaną mu dostarczone narzędzia do utworzenia własnego serwera. OwnCloud ma dodatkowo łączyć istniejące już od dawna projekty KDE jak: Get Hot New Stuff (GHNS), lub Social Desktop, które będą podwaliną pod nowe rozwiązania.

Osobiście uważam ten pomysł za małą rewolucję w tej dziedzinie. Pozwoli na większe bezpieczeństwo przechowywania danych i bezproblemowe przenoszenie usług pomiędzy dostawcami, a jak wiemy taka stymulacja konkurencji może wpłynąć tylko na ich polepszenie.

OwnCloud będzie projektem Open Source i jak twierdzą jego developerzy pierwszych jego realizacji możemy się spodziewać w ciągu najbliższych miesięcy.

Strona domowa OwnCloud
Źródło newsa dot.kde.org