wtorek, 9 lutego 2010

Wydano Mint KDE 8 "Helena"

Po dwóch miesiącach od wydania oficjalnej wersji Minta, opartej na środowisku GNOME, ukazała się także wersja bazująca na KDE SC. Dystrybucja bazuje na wersji KDE SC 4.3.4, posiada kernel w wersji 2.6.31 i X.Org 7.4.
Mint jest nietypową dystrybucją. Bazuje na wydaniach Ubuntu i jako taki ukazuje się w późniejszym czasie od oficjalnego wydania protoplasty. Czas ten pozwala developerom bardziej ustabilizować dystrybucję, eliminując błędy jakie ukazały się już po premierze Ubuntu.

Do zalet Minta można też zaliczyć natywną instalację niektórych programów z zamkniętym kodem, które nie znajdą się w Ubuntu ze względu na jego koncepcję trzymania się filozofii open-source. Czyni to z Minta pozycję bardzo przyjazną dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie Linuksa. Inną cechą Minta są autorskie narzędzia systemowe, które są bardzo dobrze dopracowane pod względem funkcjonalności. z najciekawszych koncepcji można tu wymienić mintMenu, mintinstall, czy mintupdate, które także znalazły swoje miejsce w wydaniu KDE.

Szczerze mówiąc jestem przeciwny mieszaniu bibliotek GNOME i KDE w systemie, gdyż bardzo to zamula system i jest to dla mnie jedyna jego wada. Musimy tu się zdecydować czy chcemy system wydajny czy użyteczny. Bardzo kibicuję tej dystrybucji i polecam ją wszystkim początkującym i tym co cenią wygodę. Życzę projektowi dalszego rozwoju w ramach projektu Blue Mint.

Polska strona Minta