środa, 24 lutego 2010

SubDownloader - wygodne ściąganie napisów do filmów


SubDownloader 2.0.10
Jeszcze do niedawna osoby poszukujące programu do pobierania napisów do filmów skazani byli na dość proste programy, oparte na skryptach i posiadające niewiele funkcji dopasowania napisów do swojej kopii filmu. Zazwyczaj program tego typu pobierał napisy z serwisu OpenSubtitles.org i tak samo jest z opisywanym niżej program.
Nie wnikam w jakim stopniu wspomniany wyżej proceder jest legalny, jednak znajdą się osoby, które takiego programu potrzebować będą, więc wypada podsunąć im jakąś ciekawą alternatywę. A tu twórcy SubDownloadera nie muszą się wstydzić, ponieważ dopracowali swój program w prawie każdym szczególe.

Po uruchomieniu aplikacja automatycznie loguje się w serwisie OpenSubtitles.org i daje nam do wyboru wyszukanie napisów do konkretnego filmu lub wskazanie katalogu ze swoimi zbiorami, do których te napisy chcielibyśmy uzupełnić. Program oferuje także wyszukiwanie według nazwy filmu ale to utrudnia znalezienie napisów dobrze zsynchronizowanych z dialogami.

Autorzy zaopatrzyli także swój program w możliwość uruchomienia odtwarzacza multimediów i sprawdzenie w ten sposób wersji napisów z filmem. Na pozytywną ocenę zasługuje także spolszczenie programu i wybór języka w jakim potrzebujemy napisów. Według mnie jest to najlepszy program w swojej kategorii i wykonaniem równa się nawet ze swoim windowsowymi odpowiednikami.

SubDownloader w wersji 2.0.10 można pobrać dodając jego repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:subdownloader-developers/ppa
Strona domowa programu

SubDownloader na KDE-Apps.org