środa, 31 marca 2010

Chakra Alfa 5 wydana

O dystrybucji Chakra pisałem już jakiś czas temu na łamach tego bloga. Oparte na Archu wydanie przeznaczone głównie do użytku LiveCD stara się o miejsce jednego z lepiej przygotowanych wydań dla początkujących użytkowników. Teraz jest okazja żeby jeszcze raz przypomnieć o niej z okazji wydania wersji Alfa5.
Jak już wcześniej wspomniałem Chakra jest oparta na środowisku KDE SC dostarczonym tu przez Kdemod, będącym modułową odpowiedzią Archa na wydania kompletne takie jak Kubuntu-Desktop tego środowiska. Tym razem Chakra udostępniła w swoim systemie pakiety wersji 4.4.1 ze wszystkimi towarzyszącymi jej nowościami. Znajdziemy tu min. Amaroka w wersji 2.3.0 i K3b 2.0 RC2. Arorę zastąpiono przeglądarką Rekonq w wersji 4.0. Dodano też wiele nowych innych programów. Chakra na razie nie udostępnia repozytoriów Unstable więc na nowsze wersje środowiska będziemy musieli poczekać, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować wersję KDE 3 z dostępnymi dla niej pakietami.

Nowy numer dostał także menedżer pakietów Shaman tym razem tytułujący się liczbą 2 i Aqpm 2. Dodano też alternatywną konsolę Yakuake, która umożliwia włączenie terminala za pomocą skrótu klawiaturowego w postaci wysuwanej konsoli z krawędzi ekranu (jak w grze Quake). Zmieniono także wygląd wygląd systemu, ale na świetny temat NEDA przyjdzie nam poczekać do wersji Beta.

Wśród nowości możemy także zobaczyć poprawioną obsługę konfiguracji drukarek i narzędzia do zarządzania danymi na dyskach CD i DVD, poprzez K3b. Dodano także możliwość konfiguracji modemów USB3g/HSDPA poprzez KNetworkManager i kilka nowych języków w bootmenu (polskiego jeszcze brak), co umożliwia konfigurację klawiatury i ustawień lokalnych w trybie Live. Więcej informacji na temat wydania można przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu na stronie projektu.

Zapraszam do testowania.