poniedziałek, 8 marca 2010

Clementine - port Amaroka 1.4 na Qt4


Zmiany jakie zaszły w najnowszej wersji KDE nie przez wszystkich zostały ciepło przyjęte. Rewolucja była bardzo wskazana, jednak nie oznacza to wcale, że musimy się jej poddawać. Fani starszej wersji odtwarza Amarok mogą wciąż instalować jego wersję opartą o Qt 3.x, bądź zainteresować się narzędziem Clementine, które jest nieoficjalnym portem Amaroka na Qt4.

Autorem wpisu jest Adrian Nowak (Ubucentrum.net)
Clementine umożliwia odtwarzanie i przeszukiwanie lokalnej bibliotek utworów, słuchanie radia internetowego Last.fm (niestety nie w Polsce) i SomaFM oraz prostą edycję tagów w plikach MP3 oraz OGG. Clementine jest aplikacją multiplatformową, zatem skorzystamy z niej zarówno na Windowsie jak i Linuksie. Wspiera ponadto nowy system powiadomień Ubuntu (KNotify) i Mac OS X (Growl)

Oczywiście wiele nowych funkcji w które wyposażony jest Amarok 2 nie zostało jeszcze umieszczonych w Clementine, jest to zatem propozycja dla mniej wymagających użytkowników. Mimo wszystko można się jednak także doszukać pozytywnych stron takiej sytuacji - chociażby lekkości Clementine, która znacznie przewyższa Amaroka.

Na przyszłe wydania, deweloperzy planują między innymi automatyczne kopiowanie plików z dysku na rządzenie przenośne, wsparcie dla iPodów i innych odtwarzaczy MP3, automatyczne uzupełnianie tagów w utworach i możliwość zapisu playlist utworów.

Narzędzie jest wciąż w początkowej fazie, jednak już teraz można je pobrać z Qt Apps.