sobota, 13 marca 2010

Dyskusyjne przyciski dekoracji okna

Ostatnio wielką burzę wywołała decyzja Canonical o przeniesieniu przycisków sterujących na lewą stronę górnej belki okna. Krok ten ucieszył użytkowników pracujących także na komputerach ze stajni Apple, jednak znaczna część osób przyzwyczajona do standardowego układu przycisków zarzuciła nowemu stylowi plagiatowanie systemów Apple i wymuszanie na nich zmianę przyzwyczajeń.
Osobiście nie kibicuję takiemu zachowaniu Canonical. Wygląd pulpitu Ubuntu zawsze był często poruszaną sprawą wśród użytkowników tego systemu. Z jednej strony Canonical chciałby zachować w stylu GTK swoje kolory firmowe, z drugiej nie zawsze one się podobały wszystkim, którzy korzystają z Ubuntu. Skutkuje to szybką zmianą motywu zaraz po instalacji. Nie podoba mi się też tendencja Canonical do blokowania możliwości zmiany wyglądu komponentów Pulpitu. Najpierw były problemy ze zmianą wyglądu splasha, poprzez zmianę jego menedżera, teraz kombinowanie jak przywrócić przyciski na prawą stronę, obawiam się sytuacji, gdy będziemy musieli szukać w sieci solucji: Jak zmienić tapetę w Ubuntu? Całe szczęście użytkownicy Kubuntu na razie nie są narażeni na takie rewolucje ze strony Teamu Kubuntu i w pewnym sensie mogą się pośmiać z decyzji Canonical dotyczących swojego flagowego systemu.

Ciekawą koncepcję położenia przycisków przedstawił niedawno na swoim blogu jeden z kreatorów KDE - Michael Pyne (mpyne). Układ nie jest czymś nowym bo wcześniej jego koncepcję przedstawił inny działacz KDE - Aaron Seigo.  Układ zdaje się godzić ze sobą dwie poprzednie koncepcje przenosząc przyciski na lewą stronę oprócz przycisku zamknięcia okna. Wygląda to mniejwięcej tak:

↓ ↑ < ---- window title ---- > ×
Wydaje mi się, że ten pomysł przypadłby co niektórym do gustu, zdaje się być dość wygodny i zamknąłby usta zwolennikom tezy jakoby Ubuntu plagiatowałby pomysły innych systemów.

Na zakończenie refleksja dla moich GNOMO-lubnych braci krwi. Dyskusję nad położeniem przycisków sterujących oknem oknem, my społeczność KDE zlikwidowaliśmy raz na zawsze ... likwidując je! Nowe funkcje menedżera KWin pozwalają na przywracanie/ maksymalizację okien poprzez przeciągnięcie belki tytułowej, dodatkowo  ustawimy dwuklik na na belce na minimalizację, a środkowy przycisk myszy na zamknięcie okna w ustawieniach zachowania okien i w ten sposób pozbywamy się trzech przycisków, o które jest tyle dyskusji. Pozostaje jeszcze co prawda czwarty przycisk, odpowiedzialny za wysłanie okna na wszystkie pulpity, ale tego w Metacity i tak nie ma , a z tego co pamiętam to w GNOME są podobne możliwości, które opisałem powyżej. Na zakończenie krótki filmik prezentujący jak to działa.