
Chakra, bohaterka dzisiejszego artykułu, jest stosunkowo młodym tworem mającym za sobą ponad rok rozwoju. Czas ten nie pozwolił jeszcze jej na wydanie wersji stabilnej ale możemy już przetestować jej czwartą wersję Alfa i sam muszę przyznać, że jak na projekt w tam wczesnym stadium rozwoju zachowuje się dość dojrzale.
Chakra pomimo swojego młodego wieku ma za sobą wielką tradycję innej dystrybucji - Archa. Właściwie można powiedzieć, że jest to w pełni skonfigurowany Arch przeznaczony dla początkujących użytkowników, którzy nie chcą przedzierać się przez pliki konfiguracyjne Archa, żeby mieć gotowy do pracy system. Oczywiście w ten sposób Chakra łamie całą filozofię Archa, według którego system powinien być skonfigurowany przez użytkownika pod jego potrzeby i tylko w ten sposób będzie lekki i uporządkowany. Ja jednak uważam, że jest to doskonały system na zapoznanie się ze światem Archa, jego repozytorium i narzędziami.
Chakra doskonale sprawdza się także jako system Live CD, lub DVD jak ktoś woli. Uruchomiony system z płyty działa bardzo szybko ( potrzebuje ok. 250 MB na starcie ) więc praca na nim jest niekiedy tak samo szybka jak na niektórych systemach zainstalowanych na dysku. Ponadto możemy uruchomić system ze sterownikami zamkniętymi dzięki czemu uzyskujemy możliwość uruchomienia efektów pulpitu w trybie Live CD ( niestety sterowniki NVidii jak zwykle nie wykryły u mnie poprawnie rozdzielczości ekranu ).
Środowisko graficzne z jakiego korzysta Chakra to KDE SC dostarczane przez dostępny z repozytorium Archa KDEmod w tej chwili w wersji 4.3.3 ale w repozytorium dostępna jest już wersja 4.4.1. Aplikacje dostarczone z wersją Live CD pozwalają na swobodną pracę desktopową, znajdziemy tu także przeglądarkę Aurorę z dołączonym Flashem i AdBlockem co ułatwi nam przeglądanie internetu. Zresztą repozytorium Archa, z którego Chakra korzysta wcale nie jest takie małe. Z pewnością dorównuje podstawowemu repo Kubuntu, a muszę też przyznać, że znalazłem tu też wiele pozycji, których długo szukałem na PPA Ubuntu. Kolejną jego zaletą jest przykładne uporządkowanie pakietów co ułatwia znalezienie nam potrzebnego programu. Znajdziemy tu także pakiety dla KDE 3.5.10 ( KDEmod3 ) jeśli ktoś lubi te środowisko.
![]() |
Shaman - menedżer pakietów |
Także edytowanie pliku /etc/rc.conf zostało ułatwione dzięki zastosowaniu programu Arxin, za pomocą którego w prosty sposób skonfigurujemy nasz system do swoich wymagań. Ciekawym narzędziem jest też Chakra BuildEnv, za pomocą którego przygotujemy własną konfigurację systemu na dyskach przenośnych np. pendrive. Chakra stosuje tu metodę kompresji LZMA znacznie zmiejszającą wielkość naszego obrazu przeznaczonego na nośnik.
Niestety z braku miejsca na dysku (i negatywnej decyzji mojej połowicy w kwestii następnego systemu w GRUBie) nie dane było mi przetestować tego systemu na dysku, jednak wypada wspomnieć, że Chakra posiada dość przyjemny instalator graficzny Tribe, dzięki któremu przebrniemy przez proces instalacji bez większych zgrzytów.
Niezaprzeczalną zaletą Chakry jest jej wygląd oparty na temacie Galaxair . Zmieniono w nim ekran ładowania i logowania oraz tapetę Pulpitu. Dodano także kilka elementów związanych z logo systemu. Według mnie ma to niezaprzeczalną przewagę nad Kubuntu. Użytkownikowi łatwiej jest identyfikować się z systemem, pomaga także znacząco w promocji samego systemu. Na zrzutach powyżej można podziwiać właśnie ten temat, jednak autorzy przygotowują zmianę, dla edycji Beta w postaci motywu NEDA, którego prezentuję poniżej. Zmieniony zostanie także motyw graficzny Tribe.
Jednak pomimo powyższych bugów warto przyjrzeć się temu projektowi choćby ze względu na jego szybkość i łatwość konfiguracji. Niezaprzeczalnym atutem systemu jest też rodowód wywodzący się z chwalonego Archa.
Obrazy płyt:
http://chakra-project.org/download-chakra.html#download
Strona domowa projektu:
http://chakra-project.org/