środa, 3 marca 2010

Instalacja Plasmoidów ze źródeł

Nowe wydanie KDE SC (obecnie z numerem 4.4.1) przyniosło wiele zmian, które już przekonały do niego wielu użytkowników. Niestety, jak to bywa z nowościami, środowisko zostało zaopatrzone w wiele błędów, które jednak muszę przyznać są skrupulatnie naprawiane przez developerów KDE.
To co najbardziej dotknęło użytkowników Kubuntu to brak współpracy niektórych Plasmoidów, których używali w poprzedniej edycji KDE. Niestety nowe środowisko, nowy "silnik" i nowe możliwości doprowadziły do braku kompatybilności ze starymi pakietami. Ja także żałowałem utraty niektórych bajerów, a w szczególności taskbaru: Daisy Corolla i świetnego podglądu otwartych okien: Smooth Tasks, moim zdaniem jest o wiele lepszego od poprzednika STasks, którego rozwój nagle się zatrzymał i bardziej zaawansowany od Windowsowskiego odpowiednika.Na całe szczęście autorzy obu gadżetów udostępnili poprawione wersję niedługo po premierze systemu więc nic nie stało na przeszkodzie do aktualizacji. No może nie dla wszystkich. Przeciętny użytkownik K(U)buntu nie potrafi niestety zainstalować programu jeśli nie ma go w repozytorium, a developerzy tego systemu nie kwapią się z udostępnieniem nowej wersji programu dopóki nie zostanie on dobrze przetestowany. Paranoja w tym przypadku polega na tym, że systemowe repo nadal posiada całkowicie niedziałającą wersję tego programu. Wiec co na to poradzić, nie pozostaje nam nic innego niż dobranie się do źródeł.
I co by nie rzec o skomplikowaniu operacji instalacji programu z pakietu źródłowego w przypadku instalacji Plasmoidów będzie to bułka z masłem i przy okazji nauczymy się kilku rzeczy, które będą pomocne na przyszłość. Więc rozpocznijmy operację o dźwięcznym kryptonimie "Nie Bójmy Się Konsoli" :)

Jak wspomniałem wcześniej instalacja Plasmoidów nie jest trudną operacją lecz na pewno się nie uda jeśli nie wyposażymy się w odpowiednie narzędzia. Domniemanie chłopców z Canonical, którzy uznali, że przeciętny użytkownik nie potrzebuje ich w systemie, doprowadziło do tego, że niestety będziemy musieli je sobie zainstalować. Na szczęście są w repozytorium:
sudo apt-get install build-essential cmake kdebase-workspace-dev
Do załączonego powyżej zestawu można jeszcze dodać narzędzie o nazwie checkinstall, którego działanie przedstawię później.

Instalacja większości Plasmoidów przebiega podobnie, a o ewentualnych odstępstwach autorzy poinformują nas w pliku INSTALL, znajdującym się w paczce. Więc najpierw zaopatrzmy się w paczkę programu na http://kde-look.org w dziale download znalezionego Plasmoidu i umieśćmy ją w jakimś katalogu, najłatwiej bezpośrednio w /home. Możemy go tam od razu wypakować za pomocą Arka. W konsoli znajdujemy wypakowany katalog i przechodzimy do niego:
user@kde44:~$ ls
dwhelper    Pobrane    Pulpit   Szablony  Ubuntu One Dokumenty  Muzyka Obrazy Publiczny smooth-tasks-src-wip-2010-02-27 Tapety Wideo
user@kde44:~$ cd smooth-tasks-src-wip-2010-02-27
Następnie wydajemy po kolei polecenia wg instrukcji zawartej w pliku INSTALL, w naszym przypadku:
mkdir build
cd build
cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix`
make
sudo make install
kquitapp plasma-desktop && sleep 2 && plasma-desktop
Ostatnie polecenie zrestartuje nam Plasmę i Plasmoid powinien być gotowy do użycia.
Jest tylko małe ale tego rozwiązania. Niestety katalog ze źródłem powinien pozostać na dysku jeśli w przyszłości postanowimy się pozbyć Plasmoidu. Jeśli chcemy się go pozbyć ponownie wchodzimy ponownie do katalogu /.../build  i wydajemy polecenia:
sudo make uninstall
kquitapp plasma-desktop && sleep 2 && plasma-desktop
Prowadzi to do małego bałaganu w systemie ale i na to jest rada. Użyjemy wspomnianego narzędzia  checkinstall. Jeśli je zainstalowaliśmy to pomijamy linię: sudo make install, a zamiast niej wydajemy polecenie:
sudo checkinstall -D --install=no
-D oznacza, że chcemy utworzyć paczkę .deb, natomiast: --install=no spowoduje, że dany pakiet nie zostanie zainstalowany, dopóki nie uruchomimy go z paczki .deb. Program, który się uruchomi po wydaniu polecenia, właściwie poprowadzi nas za rękę wystarczy tylko odpowiadać na jego pytania tak ja sam sugeruje. Jeśli w trakcie pojawi się linia zaczynająca się symbolem: ">>", to jest to miejsce, gdzie możemy wpisać informacje o tworzonym pakiecie wg. uznania autora. Instalację pakietów .deb, każdy ma chyba już opanowaną, więc nie pozostaje mi nic innego do roboty jak życzyć wszystkim powodzenia.