sobota, 6 marca 2010

Konfiguracja Pulpitu KDE 4.4. cz.1. - Wiele pulpitów

Kilka miesięcy temu, na łamach Ubucentrum.net, udało mi się stworzyć artykuł o dość wymownej nazwie KDE 4 - inna tapeta na każdym pulpicie. Artykuł był niejako wynikiem porady na forum udzielonej jednemu z użytkowników Kubuntu, który poszukiwał takiej właśnie solucji. Teraz nadeszła pora, żeby jeszcze raz o tym napisać, ponieważ wspomniana opcja w KDE SC 4.4.1 uległa małym zmianom. Tym artykułem chciałbym zapoczątkować serię artykułów o możliwościach konfiguracji naszego pulpitu i pomimo tego, że będą one skierowane raczej do początkujących użytkowników to mam nadzieję, że przybliżą one Kubuntu tym wielbicielom Linuksa, którzy KDE nie znają, albo co gorsze słyszeli o nim niesprawdzone opinie.
Więc zacznijmy od naszych nieszczęsnych pulpitów. Opcję Różne działanie dla każdego pulpitu przeniesiono do Ustawień systemowych do zakładki Pulpit -> Wiele pulpitów. Jednak nie jest to ta sama opcja, którą opisałem w poprzednim artykule. Tym razem mamy do czynienia z całkiem innym działaniem dla każdego pulpitu.  Wspomniana opcja utworzy nam cztery nowe takie działania. Muszę przyznać, że to dość dziwne rozwiązanie, ponieważ pomija pulpit, który stworzyliśmy na początku ale jak się okaże później ma to dość pragmatyczne zastosowanie.


Ustawienia systemowe

W ten sposób otrzymujemy cztery nowe pulpity. Są one prawie całkowicie gołe oprócz panela, który jest wspólny dla nich wszystkich. Dodatkowo dostajemy niezależne zestawy widgetów, niezależne zestawy tapet i niezależną aktywność dla każdego. Z tych komponentów możemy stworzyć cztery ( lub jeśli ktoś ustawił w opcjach - to więcej ) różnie skonfigurowane pulpity. Różnych tapet i widgetów nie muszę tłumaczyć, więc czas na aktywność. Znajdziemy ją  klikając PPM na pulpicie i wybierając Ustawienia: Działanie pulpit -> Activity. Możemy tu wybrać standardowe ustawienie Pulpit - bez ikon na ekranie ( można je przywołać widgetem Widok katalogu ), lub nomen-omen, ustawienie Widok katalogu, które pozwala wyświetlić ikony na ekranie z dowolnie wybranego katalogu, standardowo ustawione na katalog Pulpit. Czym się one różnią? Dla mnie niczym, oba są podobne w działaniu. Widok katalogu może spodobać się osobom tęskniącym za pulpitem z KDE 3.5, ponadto ikony na nim wyświetlane są ikonami, a nie jak w przypadku ustawienia Pulpit - widgetami.

Siatka pulpitu

Czas wrócić do naszego, zapomnianego pulpitu który mieliśmy wcześniej, na całe szczęście jego ustawienia nie znikają. Kiedy znudzi się nam zabawa w Różne działanie dla każdego pulpitu i zapragniemy ją wyłączyć  system przywróci jego ustawienia, oczywiście odwrotna operacja też będzie możliwa. Jeśli natomiast zamażmy sobie by ten pierwotny pulpit też był w zestawie zostanie wyeliminowany jeden z drugiego zestawu i to on stanie się teraz pierwotnym.

I tu dochodzimy do następnego wątku. Podmiany pulpitów dokonujemy klikając na ikonkę cashew w prawym, górnym rogu ekranu, gdzie znajdziemy opcję Pomniejsz. Ukaże nam się tablica ze wszystkimi ustawionymi pulpitami, w tym pierwotnym. Klikając na ikonę lupy pod pulpitem, stanie się on jednym z pulpitów, które znajdują się w zestawie, a jeśli mało nam możemy dodać kolejny pulpit do konfiguracji, klikając na cashew i opcją Dodaj działanie dodajemy następny pulpit do konfiguracji. Oczywiście wyświetlać możemy tylko tyle ile ustawiliśmy wcześniej określając liczbę Pulpitów. Wadą tego rozwiązania jest dość dziwne przydzielanie drugiego, trzecie i czwartego pulpitu, bo numerem pierwszym zostaje zawsze ten powiększony. Przydałoby się swobodne mieszanie kolejności.

No i to byłoby na tyle. Wiem, że to brzmi dość skomplikowanie ale osoby chcące wypróbować te możliwości szybko dojdą o co chodzi. Poniżej zamieszczam filmik z przebiegu całej operacji:


Jeszcze mała uwaga: Jak każda nowość tak i w tym przypadku są małe kłopoty ze stabilnością systemu jakiś dziwny błąd powoduje "krasze" Plasmy przy przełączaniu Efektów pulpitu, ponadto ustawiane widgety mogą mieć ograniczoną możliwość przemieszczania po pulpicie co powraca dopiero po ponownym zalogowaniu się do X-ów.

Tipsy:
  • jeśli chcemy dodać ikony programów na pulpicie, uruchamiamy Dolphina z trybem edytowalnego paska adresu (ctrl + l) i wpisujemy tam:  programs:/
  • ponieważ ustawienie pulpitu w trybie Pulpit pozwala tylko na wstawianie ikon jako widgety, można uruchomić widget Widok katalogu i ustawić w nim aby wyświetlał dowolny katalog w którym zgromadzimy nasze ikony programów
  • Ustawienia systemowe mają też inny tryb wyświetlania pozycji w postaci drzewa katalogów, który znajdziemy w jego menu Konfiguruj
cdn.