piątek, 12 marca 2010

Konfiguracja Pulpitu KDE SC 4.4 cz. 2. - Tapety

Obecnie tapeta stanowi nieodłączną część Pulpitu każdego środowiska graficznego i pomimo, że nie przedstawia sobą niewiele elementów funkcjonalnych, chyba każdy użytkownik ten element Pulpitu konfiguruje na pierwszym miejscu. Wybór tapety zdaje się świadczyć o charakterze i zainteresowaniach użytkownika, więc dzięki temu elementowi możemy się pochwalić zróżnicowanymi Pulpitami na różnych forach.
Niektórzy czytelnicy zapytają: co jest takiego trudnego w ustawieniu tapety w KDE, że trzeba poświęcić tej czynności oddzielny artykuł? Otóż autorzy tego środowiska zaopatrzyli je w narzędzia, które pozwolą nam rozszerzyć nasze możliwości, a których próżno szukać na innych Pulpitach.

Konfiguracji tapety można dokonać klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierając Ustawienia: Działanie Pulpit. Na początku możemy tam ustawić: jednolity kolor tła, wybrany obraz, lub pokaz slajdów obrazów z wybranych katalogów. Te funkcje, standardowe także i w innych środowiskach, rozszerzy nam instalacja dodatkowego metapakietu z repozytorium - kdeplasma-addons, w skład którego wchodzą różne pakiety odpowiedzialne za konfigurację naszego Pulpitu. Poniżej przedstawiam krótki przegląd zainstalowanych w ten sposób dodatków. Przypominam, że niektóre z tych dodatków są dość pamięciożerne, więc mogą więcej wymagać od naszego komputera.

Globe

Globe pozwala na wyświetlenie na naszym pulpicie wirtualnego globusa, przedstawiającego różne mapy kuli ziemskiej zaczerpnięte z programu edukacyjnego Marble. Tapeta tego typu nie musi być statyczna, pozwala także na uruchomienie globusa poruszającego się zgodnie z ruchem słońca. Podobnie jak w Marble mamy możliwość interakcji w zachowania globusa za pomocą myszy. Plugin pozwala też na ustawienie globusa w trybie mapy.

Wirus

Opcja ta symuluje zaatakowanie tapety przez nieznany wirus, który tworzy na ekranie wzory podobne do rozlanych kryształów ekranu LCD. Jest to jedna z niewielu okazji zobaczenia wirusa w Linuksie.
Pogoda
Pogoda pozwala na ustawienie zastawu tapet wyświetlanych w trybie slajdów, jednak tu można zdefiniować obraz tapety względem aktualnej prognozy pobieranej z jednego z czterech serwisów pogodowych. Krótko mówiąc system wyświetli np. tapetę z błyskawicami w czasie burzowej pogody za oknem.

Wzór

Wzór to typowa tapeta o monolitycznym temacie. Składa się z powtarzalnego wzoru rozmieszczonego na całej tapecie. Można zdefiniować dwa składowe kolory wzoru.

Mandelbrot

Tworzy na ekranie graficzną symulację zbioru Mandelbrota, prezentującą bardzo ładny fraktal. Ktoś kto interesuje się matematyką zapewne wie o co chodzi, laikom proponuję załadowanie tapety na ekranie i pokręcenie rolką myszy dopiero wtedy ujawni się pełna potęga liczb. Istnieje możliwość edycji kolorów wzoru przez co staje się jeszcze ciekawszy.
Tipsy:  • Pokaz slajdów sam w sobie może być dość ciekawy jeśli chcemy wyświetlić zdjęcia z ulubionego katalogu, jednak czasem trafi się czarna owca w postaci brzydkiego zdjęcia, które chcemy przewinąć. Z pomocą może przyjść nam plasmoid Next Wallpaper, wychodząc jednak naprzeciw potrzebom użytkowników twórcy KDE zaimplementowali tę funkcję w nowym wydaniu pod prawym przyciskiem myszy.
  • Istnieje możliwość instalacji z repozytorium tapet przeznaczonych dla innych środowisk za pomocą pakietów: xubuntu-wallpapers, ubuntustudio-wallpapers, tropic-wallpapers, lubuntu-artwork, gutsy-wallpapers, feisty-wallpapers, edgy-wallpapers, edgy-community-wallpapers, blubuntu-wallpapers, ubuntu-wallpapers.

Oprócz oficjalnego zbioru dodatkowych pluginów zwiększających możliwości konfiguracyjne naszych tapet, istnieją też przygotowane przez społeczność nieoficjalne dodatki. Wszystkie z poniższych pluginów można znaleźć na Kde-look.org.

Scripted Image 

W zasadzie jest rozszerzona wersja pokazu slajdów, jednak jego możliwości konfiguracyjne sprawiają, że jest o wiele bardziej interesujący od poprzednika. Działa to w ten sposób, że tapety z określonego katalogu wyświetlane są w porządku określonym przez podany skrypt. Możemy w ten sposób decydować o czasie wyświetlania danej tapety, jej kolejności i porze dnia. Działanie to przypomina trochę plugin Pogoda, który też jest w pewnym sensie takim skryptem. Dla przykładu możemy określić aby obrazki pokazywały się o określonych porach dnia lub w odpowiednich dniach tygodnia. Osoby znające się na pisaniu skryptów wiedzą, że możliwości konfiguracyjne tego dodatku ogranicza tylko własna wyobraźnia. Aby zainstalować Scripted Image udajemy się na kde-look.org, skąd pobieramy źródła dodatku. Wbrew pozorom instalacja nie należy do trudnych, gdyż autorzy przygotowali skrypt instalacyjny, ale najpierw upewnijmy się czy posiadamy odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia kompilacji:
sudo apt-get install kdebase-workspace-dev
Potem przechodzimy do rozpakowanego katalogu ze źródłami i wykonujemy skrypt instalacyjny poleceniem:
./install.sh
Dodatkowo można też pobrać zestaw Sampli przygotowany przez autorów. Teraz pozostaje nam tylko wskazać odpowiedni skrypt i zestaw tapet. Użytkownicy Kubuntu 9.10 ten i następne z opisywanych pluginów zainstalują dodając repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
Scripted Image dla Lucid Linx można dodać poprzez repozytorium: ppa:falk-t-j/lucid

Video

Plugin ten dodaje trochę ruchu na naszej tapecie. Ogólnie chodzi o możliwość dodania sampli video w tle naszej tapety. Plugin ten strasznie obciąża procesor komputera więc jest raczej ciekawostką, choć niektóre efekty chciałoby się pozostawić dłużej. Sample do tej opcji można pobrać np. ze strony: Dreamscene.org. Repozytorium dla K.K i L.L j.w.


Flymode

Tu też mamy trochę ruchu na Pulpicie. Plugin pozwala na wywołanie efektu, który przesuwa fragment tapety pionowo lub poziomo względem ekranu. Efekt moim zdaniem średni ale dość ciekawie wygląda z tapetami prezentującymi krajobrazy. Instalacja dla 9.10 z repozytorium samrog131, dla Lucid Lynx pozostaje w tej chwili tylko instalacja ze źródeł ale nie powinna sprawiać kłopotów jeśli postępujemy wg. instrukcji. Przechodzimy do rozpakowanego katalogu z paczką i wykonujemy:
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr
make
sudo make install (opcjonalnie można użyć sudo checkinstall -D --install=no do stworzenia paczki DEB)
Movingscene

Plugin pozwalający przesuwać tapetę za pomocą myszy w przestrzeni roboczej. Działa dobrze z tapetami o dużej rozdzielczości. Za jego pomocą możemy wyświetlić fragment takiej tapety i za pomocą myszy przestawiać jej położenie ukazując resztę obrazu.

Tipsy:

  • Od czasów Windowsa 95 Microsoft wprowadził usługę Active Desktop, funkcję pozwalającą na wyświetlanie kodu HTML na Tapecie. Większość użytkowników nie wiedziała w ogóle jak to działa, dowiadywano się o jej istnieniu gdy na ekranie wyświetlał się komunikat o posiadaniu nielegalnej kopii systemu. Active Desktop został zlikwidowany w Windows Vista.