środa, 24 marca 2010

Konfiguracja Pulpitu KDE SC 4.4 cz. 3. - Menu [UPDATE]

Pisząc kilka dni temu artykuł o konfiguracji menu w KDE SC pominąłem jedną z ważnych elementów menu, czyli Moduł programu Lancelot (Parts Applets). Pominąłem go, gdyż jak większość użytkowników nie potrafiłem go skonfigurować. Sztuka ta znana jest zresztą nielicznym i aby ją opanować trzeba udać się na stronę autora programu, gdzie wszystko jest dokładnie wytłumaczone i to co na początku było czarną magią nagle zmienia się w prostą funkcję, która poszerzy nasze możliwości konfiguracyjne Pulpitu pod względem aktywacji elementów menu.

Moduł programu Lancelot jest jednym z widgetów Plasmy, jednak po jego aktywacji otrzymujemy pustą ramkę na ekranie, w której będziemy mogli ustawić tylko pole wyszukiwania. Więc jak to działa? Najpierw musimy aktywować na panelu samego Lancelota.

Po rozwinięciu menu Lancelot zobaczymy, że podzielone jest ona na poszczególne kategorie lub raczej moduły, które w rzeczywistości mogą stanowić samodzielne elementy w postaci widgetów. Właściwości tych elementów zwiększyły ostatnio dodane nowe możliwości Przestrzeni roboczej Plasmy, które pozwalają na przeciąganie i upuszczanie niektórych elementów na Pulpit i aktywację ich w modułach i widgetach Plasmy. Tak samo można zrobić z poszczególnymi elementami menu Lancelot. Rysunek poniżej przedstawia podzielone na kolory poszczególne moduły Lancelota, które poniżej chciałbym opisać.


Elementy oznaczone kolorem niebieskim przedstawiające nazwy kategorii. Można je przeciągnąć na Pulpit lub miejsce na panelu dzięki czemu utworzą nam dodatkowe podmenu, przedstawiającą daną kategorię w postaci widgetu na Pulpicie lub ikony na panelu, czyli nasz Moduł Lancelota.

Elementy zielone mają podobną właściwość tylko tu dochodzi także opcja wyświetlenia tego modułu w postaci widgetu Widok katalogu, co ułatwi nam stworzenie oddzielnego miejsca na aktywatory poszczególnych programów.

Pozycji oznaczone kolorem różowym niestety nie możemy użyć już podanym wyżej sposobem są to aktywatory, z których można jedynie utworzyć specjalną ikonę na Pulpicie lub panelu.

Elementy szare to niestety kategoria, która nie ma zastosowania w powyższym opisie.

Podsumowując powyższą konfigurację, mamy dzięki niej możliwość utworzenia ciągle widocznego menu na pulpicie w postaci widgetu składający się z wybranych modułów menu (sam widget Lancelot pozwala tylko na wyświetlenie swojej ikony na Pulpicie). Moduły można łączyć w dowolnej kolejności i dzielić je na oddzielne widgety.

Tipsy:

Sam autor Lancelota Ivan Cukić przyznaje, że moduł ten nie cieszył się zbytnią popularnością wśród użytkowników ze względu na nieznajomość jego konfiguracji lub niezrozumienie działania, dlatego zapowiedział jego przebudowę i zmianę nazwę na Shelf. Zostanie też zmieniona konfiguracja tego apletu, w której dodawanie apletów będzie możliwe z poziomu ustawień widgetu. Aplet Shelf zostanie także przeniesiony z kategorii elementów Lancelota do kdeplasma-addons/applets/shelf i będzie stanowić samodzielny element Plasmy.


Więcej informacji:

http://lancelot.fomentgroup.org/docs:basic-parts
http://ivan.fomentgroup.org/blog/2010/03/21/lancleot-part-applet-is-dead/