piątek, 26 marca 2010

Konfiguracja Pulpitu KDE SC 4.4 cz. 4. - Styl Pulpitu

Zmiana wyglądu stylu Linuksa to chyba jest to co Tygrysy lubią najbardziej. Linux ma tę przewagę nad Windowsem, że niemal każdy element jego wyglądu można dostosować do własnych upodobań i wygody. Nie inaczej jest z Pulpitem KDE, choć niektórzy uważają, że jest to środowisko mało modyfikowalne to ja uważam, że można je bardzo łatwo przekształcić i uzyskać naprawdę ciekawie wyglądające efekty. Winę za taki pogląd o KDE ponosi jego domyślny styl Oxygen, który jest w tej chwili najbardziej wspierany przez twórców i najlepiej do tego środowiska przystosowany.
Aby dokonać jakichkolwiek zmian wyglądu w KDE trzeba udać się do jego Ustawień systemowych, gdzie znajdziemy większość opcji potrzebnych do konfiguracji wyglądu. W zakładce Wygląd znajdziemy następujące opcje:

Kolory

Tu możemy dokonać podmiany kolorów praktycznie każdego elementu okien wg. własnych upodobań. Możemy także skorzystać z predefiniowanych zestawów lub pobrać zestaw kolorów z Kde-look.org, przygotowane przez innych użytkowników. Zestaw taki trzeba skopiować do pliku tekstowego i wskazać ten plik w opcji Importuj zastaw... lub ściągnąć bezpośrednio opcją Pobierz nowe zestawy...

Ikony

Ikony to czuły punkt KDE, wprawdzie nie ma wielu zestawów jakie posiada GNOME i wielu użytkowników pozostaje też przy domyślnym zestawie Oxygena, ale i tutaj można, na Kde-look.org, wyszperać naprawdę ciekawe zestawy także niektóre charakterystyczne dla GNOME.

Czcionki

O czcionkach poświęciłem już wcześniejszy artykuł więc zapraszam do cofnięcia się w czasie.

W kategorii Wygląd znajdziemy także opcje zmiany wyglądy Emotikonów używanych przez komunikatory KDE i Ekranu powitalnego, do których motywy także pobierzemy z Kde-look.org. Teraz czas na coś trudniejszego, albo raczej coś co może być mniej jasne dla początkującego użytkownika.

Styl Qt

Styl Qt odpowiada za wygląd i kształt widgetów okna programu czyli przycisków, pól wyboru i krawędzi, często wraz ze stylem dostajemy też nowy wygląd dekoratora okien ale o tym później. Standardowo w środowisku KDE SC mamy już zainstalowane style: CDE, Cleanlooks, Faza, GTK+,MS Windows 9x, Motif, Oxygen, Plastik, Większość z nich towarzyszy KDE już od czasów KDE 3.x  i prezentują sobą poziom zbliżony do stylów GNOME. Opis każdego z nich nie ma sensu ponieważ każdy z użytkowników może je sobie sam z nimi zapoznać już na starcie, przejdźmy więc do tego czego nam brakuje.

Bespin - chyba najpopularniejszy styl obok Oxygena (przygotowany zresztą także przez zespół Nuno Pinheiro), charakteryzuje się dość bogatymi możliwościami konfiguracji elementów, posiada dużo zaokrąglonych elementów i "wklęsłych" pól. Wraz ze stylem instaluje się jego dekoracja okna (kwin-style-bespin). Instalacja:


sudo apt-get install kde-style-bespin


Polyester - bardzo ciekawy styl swoim wyglądem przypominający style GTK2. Instalacja:
sudo apt-get install kde-style-polyester

QtCurve nie jest zwykłem stylem Qt. Pozwala on na zastosowanie w systemie silników stylów GTK2. Posiada też bogate możliwości konfiguracyjne wraz z predefiniowanymi stylami GTK min. Human, Murrine, Silk. Styl ustawiony w QtCurve będzie ustawiony dla wszystkich aplikacji GTK w KDE niezależnie od stylu ustawionego dla innych aplikacji, aby ustawić styl zbliżony najbardziej do KDE należy wybrać temat Ozone. Dostarcza też własną dekorację okien (kwin-style-qtcurve). Instalacja:
sudo apt-get install kde-style-qtcurve

         
QtCurve - styl Human


Sculpture to także dość ciekawy styl Qt. W polskiej wersji znajduje się on pod nazwą Rzeźba, która dokładnie określa jego wygląd charakteryzujący się ostrymi krawędziami i głęboko umieszczonymi polami. Posiada też dość bogate możliwości konfiguracyjne, które pozwalają zmienić także wielkość poszczególnych widgetów stylu. Sculpture posiada także swój własny dekorator okien (kwin-style-sculpture). Instalacja:
sudo apt-get install kde-style-sculpture


Dekoracje okien

Dekoracje okien poniżej prezentowane są przeznaczone wyłącznie dla menedżera okien Kwin, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zastąpić go menedżerem Compiz dzięki czemu uzyskami w KDE możliwość używania dekoracji Emerald, jednak jest to raczej temat na osobny artykuł, więc zajmijmy się natywnymi dekoracjami.

Jak już wspomniałem niektóre z dekoracji zostały zainstalowane wraz z odpowiednimi stylami (odpowiednie zestawy kolorów też). W nawiasach podałem nazwy pakietów, pozwalające zainstalować je samodzielnie. Są jednak dekoracje Kwin istniejące samodzielnie i są na tyle charakterystyczne aby o nich wspomnieć.

Aurorae, czyli Aurarae Decoration Theme Engine, silnik ten jest odpowiednikiem dekoratora Emerald dla Compiza. Charakteryzuje się przezroczystymi (pseudo-szklanymi) obramowaniami i dość bogatą kolekcją tematów na Kde-look.org. Instalację tego silnika można przeprowadzić tylko dla Kubuntu 9.10 ponieważ w 10.04 jest on już zaimplementowany jako jedna z natywnych dekoracji.
sudo apt-get install kwin-style-aurorae


Aurorae - motyw Seven

DeKorator jest jednym z najstarszych silników zapewniających styl dekoracji okna, pamięta jeszcze czasy KDE 3, więc zdołał już sobie zaskarbić serca użytkowników KDE co zostało przyłożone na ilość tematów na dla niego dostępnych na Kde-look.org.  Charakteryzuje się mnogością kształtów dekoracji i przycisków, powstały też na niego tematy charakterystyczne dla innych dekoracji więc potrafi je doskonale zastępować.
 sudo apt-get install kwin-style-dekorator

deKorator - motyw Aero Glass


Crystal jest dekoracją, która nie posiada tematów gotowych do ściągnięcia, wszystkie modyfikacjie można ustawić w jego opcjach konfiguracyjnych. Można tu zmienić kształty przycisków (tematy ze starszych wydań Ubuntu lub Windowsa), kolory, skalę półprzeźroczystości i wiele innych, które pozwolą nam na ustawienie nietypowej konfiguracji. Instalacja:
sudo apt-get install kwin-style-crystal

Na zakończenie jeszcze dwie dekoracje, które można zainstalować dodając repozytorium Samrog131:
sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
Są to dekoracje dla Kubuntu 9.10 i jędną z nich Chromi (kde4-windeco-chromi) opisałem już jakiś czas temu. Druga z nich Nitrogen (kde4-windeco-nitrogen) to dekoracja dla Karmic i Jaunty, która ma zastąpić dekorację i styl Qt (kde4-style-nitrogen) Oxygena na charakterystyczny dla KDE SC 4.4. Instalacja jak powyższe.
Należy jeszcze wspomnieć, że wszystkie dekoratory okien, oprócz Oxygena, nie posiadają możliwości grupowania okien w zakładki, która została dodana w ostatnim wydaniu KDE, także aktywując któryś z nich musimy się liczyć z brakiem tej opcji.

Styl Plasmy

Na zakończenie zostawiłem najciekawszą zmianę stylu charakterystyczną Tylko dla KDE SC. Myślę, że nie muszę tłumaczyć jak zainstalować nowy temat Plasmy bo to chyba zna już każdy kto choć raz zetknął się z tym środowiskiem, a moduł GetHotNewStuff sam wyświetla nam dostępne aktualnie style, które zostały dodane do serwisu openDesktop.org. Nadmienię tylko, że w KDE SC 4.4 zmiany stylu dokonujemy w Ustawienia-> Ustawienia systemowe -> Wygląd -> Styl -> Przestrzeń robocza.

Nie można oczywiście nie wspomnieć o wielkich nieobecnych, których chwała przeminęła wraz z KDE 3. Wymienić należy te style między innymi dlatego, że dużo użytkowników ciągle używa tego środowiska i dlatego, że dały one początek dzisiejszym stylom. Zapraszam więc do zapoznania się z: Alphacube, Blended, Knifty, Powder, Serenity, Suse2, Baghira, które świadczą o bogatej tradycji konfiguracji stylu w KDE. Mam nadzieję, że tym artykułem zdejmę piętno ciążące na KDE, wg którego jest ono mało konfigurowalne, a jego styl zbyt "cukierkowy".