poniedziałek, 22 marca 2010

Kubuntu 10.04 Beta1 już do pobrania

Zgodnie z planem wydawniczym panowie z Canonical oddali nam do rąk kolejną wersję testową swojego systemu opartego na środowisku KDE SC.

W najnowszej wersji większość pakietów jest już zamrożonych, więc nie można się spodziewać już żadnych nowości poza tymi co zostały dodane. Więc co nowego nas czeka? Przede wszystkim jądro z serii 2.6.32-16.25 i najnowsze KDE SC 4.4.1, które będą stanowić podstawę nowego systemu. Doczekaliśmy się też Amaroka 2.3 w oficjalnym repozytorium.
Resztę nowości, o których pisałem przy wcześniejszym wydaniu, także można już testować na naszych Desktopach.

Przede wszystkim to co ciekawiło już wielu użytkowników laptopów, czyli Touchpad Configuration. Narzędzie znajduje się w Ustawieniach systemowych w kategorii Klawiatura i mysz i muszę przyznać, że oferuje całkiem sporo możliwości konfiguracji dla tego urządzenia, od ustawienia czułości do dodania akcji dla rogów touchpada i akcji wykonanych kilkoma palcami. Niestety z braku laptopa nie miałem okazji sprawdzić tego narzędzia w działaniu.

Nowością jest też wydanie Kubuntu Netbook Remix jako oficjalnej dystrybucji pod szyldem Ubuntu. Będzie on wspierany tak jak i inne wydania Canonical we własne autorskie rozwiązania. Kubuntu Netbook Remix będzie można przetestować także jako Live CD na innych maszynach niż te, na które jest przeznaczony.


Doczekaliśmy też wstępnej integracji Firefoksa z KDE poprzez możliwość otwierania plików przez tę przeglądarkę za pomocą oficjalnego okna dialogowego innych aplikacji tego środowiska. Odpowiada za to pakiet kmozillahelper, który znany jest już od jakiegoś czasu przez użytkowników OpenSUSE. Zresztą integracja z KDE nie ominęła też aplikacji GNOME. Jeśli ktoś ma potrzebę instalacji takigo programu w Kubuntu to od tej pory ich ikony będą lepiej współpracować z Tacką systemową.


Od jakiegoś czasu możemy cieszyć się też nowym pokazem slajdów podczas instalacji systemu, przygotowanym specjalnie, żeby przedstawić możliwości środowiska KDE i jego aplikacji.

Jak już wcześniej wspomniałem system w tej fazie zyskał już swój ostateczny kształt, jednak jeszcze długa droga developerów dzieli nas od jego stabilnego wydania. Na tej drodze znajdziemy jeszcze masę błędów, które trzeba załatać. Mi najbardziej dokucza kompletnie zepsuty jockey-kde nie pozwalający zainstalować nowych sterowników własnościowych, chociaż we wcześniejszych wersjach działał sprawnie. Drugą wadą, której nie mogę przeboleć jest brak splasha ( Plymouth ) dla Kubuntu, oficjalnie prezentuje się on z napisem Ubuntu i zresztą, po jakimś czasie i tak przestaje działać.

Podsumowując, developerzy z Canonical włożyli wyjątkowo dużo pracy w tym wydaniu Kubuntu. Powoli przestaje on być traktowany po macoszemu jako Ubuntu z dodanym KDE ale powstaje dla niego wiele nowych rozwiązań, które cieszą użytkowników. Mam nadzieję, że ta praca Kubuntu Teamu przyniesie skutek w wydaniu finalnym, ponieważ z tego co zauważyłem możemy mieć do czynienia z najlepiej dopracowaną dystrybucją z KDE na pokładzie.

Oficjalne obrazy Kubuntu 10.04 Lucid Lynx Beta1 można znaleźć na stronie:
http://releases.ubuntu.com/kubuntu/lucid/

Więcej informacji:
https://wiki.kubuntu.org/LucidLynx/Beta1/Kubuntu