wtorek, 23 marca 2010

Kubuntu Netbook Remix - przegląd systemu

Wiele się mówi ostatnio przy okazji wydania Kubuntu 10.04 Lucd Lynx, o jego netbookowej wersji, czyli Kubuntu Netbook Remix ( KNR ). Postanowiłem bliżej przyjrzeć się tej dystrybucji i pokazać co ma w sobie do zaoferowania.
Niestety nie mam przyjemności posiadania odpowiedniego dla tego systemu sprzętu, więc mój opis pozbawiony będzie wielu elementów, które może zaoferować nam używanie np. ekranu dotykowego, czy sprawdzenie wydajności dystrybucji na tak słabym sprzęcie. Testując Live CD tego systemu na zwykłym Desktopie mogę jednak przybliżyć obsługę interfejsu tego programu, a jest ona moim zdaniem dość ciekawie rozwiązana i różni się w wielu aspektach od podobnych dystrybucji.

Środowisko graficzne KNR oparte jest na Plasma Netbook, oprócz tego dostajemy do naszej dyspozycji całe zaplecze jakie niesie ze sobą KDE SC, czyli plasmoidy i programy charakterystyczne dla tego środowiska. Nadrzędnym miejscem interfejsu w KNR jest panel. Został on przeniesiony na górę Pulpitu i bardzo dobrze, sam używam takiego układu na Desktopie, gdyż mniej męczy wzrok. Panel służy do sterowania elementami widocznymi na Pulpicie i został wzbogacony o pewne elementy, których nie doszukamy się w standardowym środowisku.

Pierwszy z nich to zarządzanie otwartymi oknami programów. Same programy uruchamiają się w pełnym oknie, a elementy dekoracyjne są niewidoczne do czasu przywrócenia otwartego okna do jego mniejszej postaci. Ma to szczególną zaletę w czasie oglądania takiego okna na małym ekranie netbooka, gdyż w ten sposób powiększa się jego przestrzeń robocza. Otwarte okna zostały zgrupowane do jednego miejsca na panelu skąd przywołujemy je wybierając z rozwijanej listy oszczędza to miejsce na panelu, gdzie można dodać inne elementy. W tym samym miejscu zgromadzone są elementy sterujące zachowaniem okien, które ukarzą się po najechaniu wskaźnikiem na krawędź ekranu, wraz z panelem.

Drugim elementem są przestrzenie robocze. Pierwsza z nich służy do wyszukiwania i uruchamiania programów. Pulpit ten ma w założeniu zastępować menu uruchamiania programów, choć te także można dodać jak ktoś sobie życzy jak każdy element Plasmy dostępny na Desktopowe edycje. Pulpit ten charakteryzuje się wydzielonym miejscem na zakładki, gdzie możemy dodać najczęściej używane programy aby mieć do nich szybki dostęp. Pod spodem znajduje się pasek wyszukiwania, a pod nim ikony kategorii programów, narzędzi i ustawień systemu, wśród których możemy szukać naszych pozycji.


Następny Pulpit to tak zwana Strona. Możemy ich utworzyć kilka ale na początku dostajemy tylko pierwszą. Jej głównym zadaniem jest przechowywanie naszych aktywnych widgetów, dzięki czemu uzyskujemy do nich szybki dostęp pomimo otwartych okien programów. Ponieważ netbooki charakteryzują się małymi wymiarami wyświetlaczy umieszczanie na nich kilku widgetów, w standardowym dla Desktopów systemie pulpitów, byłoby dość kłopotliwe i nieporęczne, zastosowano więc rozwijalną pionowo przestrzeń, dzięki czemu plasmoidy mieszczą się na niej w większych rozmiarach pogrupowane w kolumny. Oczywiście jeśli ktoś używa wielu takich gadgetów nawet taka rozwijana w nieskończoność lista może być kłopotliwa w kwestii wyszukiwania potrzebnych elementów, więc zastosowano system wielu stron. Dzięki temu możemy tworzyć dodatkowe ekrany z plasmoidami pogrupowanymi tematycznie co ułatwia wyszukiwanie.


Właściwie opanowanie tych kilku różnic nie powinno być kłopotliwe dla zwykłego użytkownika Kubuntu, gdyż cała reszta systemu to właściwie to samo co mamy już zapoznane używając standardowego Pulpitu ze środowiskiem KDE SC. Myślę, że zaprezentowany poniżej pokaz filmowy najlepiej przybliży to co opisałem powyżej: