niedziela, 14 marca 2010

Nowa odsłona RecordItNow

RecordItNow to bardzo użyteczne narzędzie. Program jest właściwie nakładką programu Recordmydesktop, służącego do nagrywania zawartości naszego pulpitu, potrafi także wykonać zrzut ekranu w postaci screena. Do tej pory najlepszą nakładką na Recordmydesktop w KDE był qt-recordmydesktop, RekordItNow wyróżnia na tle poprzednika więcej funkcji konfiguracyjnych dostępnych bezpośrednio z GUI programu, w qt-recordmydesktop większość funkcji ustawiana była w pliku konfiguracyjnym.
RecordItNow to także mnóstwo funkcji niedostępnych w tego typu programach. W nowej wersji, oznaczonej numerem 0.8, dodano też kilka nowych, o których chciałbym tu napisać. Przede wszystkim nowa biblioteka Joschy, przejmująca funkcje uploadu video. RecordItNow posiada funkcje przesłania naszego dzieła na zarejestrowane konto na Youtube i Blip.tv.

Drugą nowością jest dodatkowy tryb nagrywania ffmpeg-recorder pomijający, w tworzeniu filmu Recordmydesktop i używający do tego celu FFmpega.

Do programu dodano też całkiem ciekawą funkcję keyboard-monitor. Do tej pory osoby kręcące filmy instruktażowe mogły pokazać na filmie, za pomocą zmiany koloru markera przy strzałce kursora, który z przycisków myszy został naciśnięty. Teraz doszła też możliwość pokazania na ekranie który ze specjalnych klawiszy na naszej klawiaturze jest naciskany w momencie wykonywania akcji na filmie.

Zmianom uległ też częściowy wygląd programu, co jest związane z dodaniem nowych funkcji. Dodano możliwość podglądu powiększonego fragmentu ekranu znajdującego się pod myszą. Istnieje też możliwość zapisania predefiniowanego rozmiaru ramki, która będzie zaznaczała tylko fragment nagrywanego ekranu. Istnieje też możliwość cofnięcia się podczas nagrywania filmu do określonego czasu w trybie Timeline, pozwala to na pominięcie w filmie fragmentów i nagranie poprawionej wersji.

Więcej właściwości programu znajdziecie w recenzji, którą napisałem dla Ubucentrum.net, sam ze swojej strony przyznam, że dla kogoś kto tak jak ja potrzebuje podglądowego filmu, który chciałby wstawić na blog jest to obowiązkowy program, przyda się zresztą też osobom, które chciały by komuś przesłać filmik instruktażowy typu How To. Najnowsza wersja programu dla Kubuntu znajduje się w repozytorium samrog131:
sudo add-apt-repository ppa:samrog131
Poniżej przedstawiam działanie programu w akcji:


Zapraszam też do mojego kanału na Youtube.