poniedziałek, 8 marca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.3

Wstępna data premiery nowego środowiska to lipiec 2010r. Prace nad nią już od jakiegoś czasu trwają i twórcy co jakiś czas udostępniają gotowe już nowości lub testowane projekty.
KBluetooth

Alex Fiestas (Afiestas) pracuje obecnie nad wersją 0.5 aplikacji KBluetooth. Jednym z jego elementów ma być gotowy już KBluetooth-wizard ułatwiający ustanowienie połączenia pomiędzy urządzeniami korzystającymi z tego protokołu. Osobiście uważam, że użyteczność aplikacji do obsługi Bluetooth w KDE pozostawała w tyle do swoich odpowiedników w GNOME dzięki temu projektowi ma szansę odwrócić sytuację i ułatwić stosowanie urządzeń tego typu zwłaszcza dla początkujących użytkowników.


Tipsy (Wikipedia):
  • Nazwa Bluetooth pochodzi od przydomka króla duńskiego Haralda Sinozębnego, który zjednoczył plemiona Danii i Norwegii (tak jak Bluetooth jednoczy podzespoły z nim pracujące)
  • Logo to połączone znaki runiczne Haglaz i Berkanan (HB - Harald Bluetooth)
  • Nad standaryzacją Bluetooth, oprócz pomysłodawcy firmy Ericsson, pracowały także firmy: Nokia, IBM, Intel znane ze swojego wsparcia dla Linuksa
Bookmarks Widget

Nowy widget Plasmy będzie w KDE SC 4.5 stanowił część pakietu kdplasma-addons. Plasmoid zdaje się przeczyć obiegowej opinii, że dodatki tego typu służą tylko ozdabianiu pulpitu.

Bookmars widget jest dodatkiem, który zdaje się przenosić zakładki stosowane w programach np. przeglądarkach internetowych, na pulpit dzięki temu mamy dostęp do potrzebnego linku jeszcze przed otwarciem programu. Do Bookmars widget można dodać, oprócz zakładek internetowych, także skróty do miejsc na naszym dysku twardym co znacznie ułatwia wyszukiwanie ulubionych katalogów. Widget będzie narzędziem wysoce konfigurowalnym. Od Ustawienia własnych folderów dla przechowywanych zakładek, import zakładek z innych programów (Konqueror, Chrome, Firefox), współpracę z Akonadi i Nepomuk. Projekt zapowiada się bardzo ciekawie.

Bookmarks plasmoid 0.1

Bookmarks widget nie jest pierwszym takim rozwiązaniem w KDE. Urzytkownicymogli cieszyć się podobną opcją w  KMenu KDE 3.5.

Kajongg


Kajongg jest odmianą Majonga w wersji dla czterech osób, gra jest już od jakiegoś czasu dostępna. Pakiety dla Ubuntu można pobrać z serwisu Softpedia. Teraz gra będzie wchodziła w skład pakietu Kdegames.


Kajongg 0.4
Tipsy:
  • W Chinach, skąd gra wzięła swój rodowód, klocki do Mahjonga nie tylko do grania ale są też stosowany przy wróżeniu
  • Uniwersytet Wschodniej Caroliny przeprowadził badania na temat wpływu logicznych gier komputerowych na psychikę człowieka. Wyniki badań przedstawił w wydaniu  : Annual Review of Cyberteraphy and Telemedicyne, z którego wynika, że gry mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie depresji u grającego.