piątek, 5 marca 2010

Nowości w KDE SC 4.5 cz.2 - Tacka systemowa

Nie tak dawno pisałem o planach reorganizacji powiadomień systemowych w planowanym nowym wydaniu środowiska graficznego KDE SC 4.5. Niedawno twórcy KDE powiadomili o nowym pomyśle, który chcą wprowadzić wraz z nadchodzącym wydaniem. Tym razem zmiany dotkną Tackę systemową.
Głównym motywem zmian miało być ułatwienie dostępu do ikon programów dokujących w tacce. System, który polegał na ukrywaniu ikon, był dość problematyczny, ponieważ prowadził do dezorganizacji kolejności wyświetlanych programów podczas gdy jeden z nich, pozostający w ukryciu, został nagle wywołany przez działanie systemu.


Developerzy postanowili temu zaradzić rezygnując z rozszerzanej tacki systemowej i przenosząc ukryte ikony do zakładki wysuwanej pionowo w górę, na której wyświetlane są ukryte ikony. Do wysuwania zakładki posłuży ta sama strzałka, która do tej pory rozwijała Tackę systemową poziomo. Jak to będzie wyglądać w praktyce pokazuje poniższy screen:Zaletą takiego rozwiązania byłaby też możliwość umieszczania podpisów obok ikon programów dokujących w tacce, dzięki czemu użytkownik będzie mógł łatwiej rozpoznać interesujący go program. Doprowadzi to też do oszczędzeniu miejsca na panelu, które do tej pory było zajmowane przez rozwijającą się Tackę.

Programiści nie są jeszcze pewni czy ta koncepcja przetrwa w proponowanym kształcie do premiery środowiska i tu liczą na opinię użytkowników i proponowane zmiany.

Źródło: www.notmart.org