niedziela, 28 marca 2010

Nowości w planowanym wydaniu K3b 2.1

Premiera nowej wersji K3b (2.0) została przesunięta, obecnie możemy się cieszyć drugą wersją RC tego programu. Jednak autorzy programu już snują plany dotyczące tego programu, które chcieliby zrealizować w przyszłym wydaniu.
Podstawowym krokiem będzie unormowanie cyklu wydawniczego. Developerzy chcieliby wydawać kolejne odsłony programu w regularnych odstępach czasu tak aby użytkownicy mogli się spodziewać pełnego wydania w najnowszej odsłonie, którejś z wiodących dystrybucji Linuksa (Fedory, Kubuntu, lub Mandrivy), które mają względnie regularny okres wydań. Bardziej prawdopodobne jednak byłoby dostosowanie tego cyklu do kolejnych wydań KDE SC ze względu na nową funkcję pozwalający na utworzenie obrazów dla Plasma Netbook Reference Platform.

Najogólniej można powiedzieć, że system Plasma Netbook Reference Platform pozwala na utworzenie bootowalnego obrazu Plasma Netbook na nośnikach typu pendrive, dzięki czemu możliwe jest testowanie takiego systemu na netbookach, które nie posiadają natywnej opcji pozwalającej na uruchomienie LiveCD. Do tej pory możliwe jest nagranie takiego obrazu za pomocą wydania polecenia w konsoli systemu, developerzy K3b chcą jednak dodać wsparcie dla swojego programu dla pamięci USB, dzięki czemu cała operacja będzie wymagać jedynie kilku kliknięć.

Inną cechą nowego programu ma być bliższa integracja z Plasmą. Towarzyszący przebiegowi nagrywania pasek postępu ma być przeniesiony do powiadomień Plasmy, które podobną funkcję już posiadają.

Przedstawiono także pomysł nagrywania większej ilości danych, które nie mieszczą się na standardowym nośniku DVD. Autorzy chcą aby program potrafił poinformować czy zamierzamy wtedy użyć płyty Dual Layer, czy chcemy nagrać je na kilka płyt o mniejszej pojemności.

Ostatnim projektem jest dodanie funkcji pobierania napisów przy zgrywaniu zawartości płyt Video DVD i Video CD.

Jak widać jeśli powyższe zobowiązania zostaną wykonane w przyszłym wydaniu Będziemy mogli się cieszyć naprawdę świetnym programem z wieloma funkcjami niedostępnymi nawet w komercyjnych produktach.

Więcej na:
http://kamikazow.wordpress.com/2010/03/27/very-rough-plans-for-k3b-2-1/