środa, 17 marca 2010

Pierwsza odsłona OwnCloud

Coś co niedawno było tylko pomysłem rzuconym na jednej z konferencji twórców KDE ujrzało światło dzienne, chociaż na razie w formie testowej, przeznaczonej dla developerów. O OwnCloud pisałem już wcześniej w ramach relacji z Camp KDE, jednak kilka dni temu Frank Karlitschek, ogłosił na swoim blogu o wydaniu pierwszej wersji beta programu co pozwala mi na wyraźniejszy opis tego projektu.
Program, jak już wspomniałem znajduje się jeszcze w fazie testów i nie jest przeznaczony dla ostatecznego odbiorcy, jego funkcje też w obecnej formie nie prezentują wszystkich możliwości jakie zapowiadali twórcy ( te przyjdą dopiero w następnych wydaniach ), jednak plany jego rozwoju są konsekwentnie realizowane. Autorzy też poszukują osób chcących przyczynić się do rozwoju projektu, stąd właśnie udostępnienie pierwszej wersji programu.

Więc na jakim etapie jest w tej chwili program? Wydanie beta pozwala na zainstalowanie aplikacji na różnych rodzajach serwerów dzięki czemu otrzymamy możliwość utworzenia własnego serwera plików.  Jest to swoisty magazyn danych, które będziemy mogli wykorzystać w naszych operacjach w chmurze. W następnymi planach twórców będzie zabezpieczenie naszego zbioru przed utratą np. poprzez funkcję przywracania. Na razie ta obecna forma OwnCloud stanowi bazę, dzięki której będziemy mieli dostęp do naszych plików z dowolnego miejsca i niezależnie od urządzenia z którego korzystamy ( także systemu ). Ma to zastąpić przechowywanie informacji na serwisach takich jak Google Picasa Album, lub Imagehack, dzięki czemu nasze dane uzyskają pewną niezależność od obcych podmiotów.Program posiada moduł wtyczek pozwalający napisać stworzyć np. własny serwer muzyczny lub magazyn przechowywania naszej konfiguracji KDE.

Przyszłość projektu rysuje się bardzo dobrze, więc z niecierpliwością czekam na jego pełną wersję. O planach twórców można poczytać na oficjalnym Wiki projektu gdzie uzyskamy więcej informacji. Polecam też zapoznanie się z prezentacją projektu, która da nam wgląd czym ma być program i jakie są jego założenia.

Program w tej chwili jest dostępny z repozytorium git:
http://gitorious.org/owncloud/

Źródła:
blog.karlitschek.de
http://owncloudtest.blogspot.com/