wtorek, 23 marca 2010

Plasma Mobile powoli nabiera kształtów

Pomimo prac nad nowym wydaniem KDE, developerzy nie zapominają o swoim najmłodszym dziecku, które narodziło się się podczas ostatniej konferencji Tokomak.
O Plasma Mobile pisałem jakiś czas temu. Wtedy była jeszcze tylko makietą nowego systemu dla urządzeń mobilnych, ale już można było zobaczyć jak miej więcej będzie wyglądała jego obsługa. Teraz mamy okazję zobaczyć pierwszej implementacji aplikacji w systemie, sposobu ich uruchamiania i jakości działania. Filmik, który prezentuję pod spodem pokazuje w jaki sposób będą uruchamiane aplikacje za pomocą nowych skrótów w postaci ikon:Jak widać nawet w tej formie, która jest jeszcze we wczesnym stadium optymalizacji systemu do możliwości urządzeń, na których będzie pracować, sprawność środowiska jest wielce obiecująca. Uruchomiona gra działa jak na zwykłym desktopie, czyli bardzo dobrze. Przejście do kolejnych ekranów z wynikami zapytań też nie sprawia systemowi wielkich trudności.

Dużo ostatnio czyta się w internecie o możliwościach uruchomienia systemów linuksowych na różnych platformach mobilnych, niestety ich zakres działania na takim urządzeniu ma wiele do zarzucenia. Plasma Mobile ma szansę stać się prawdziwym Linuksem na smartphonach i im podobnym urządzeniach bez potrzeby instalacji softu w sklepach internetowych, po prostu będziemy mieli możliwość korzystania z grona aplikacji, do których jesteśmy już przyzwyczajeni pracując np. na Kubuntu.

Więcej informacji:
http://www.notmart.org/