czwartek, 4 marca 2010

Poprawianie czcionki w Kubuntu

Myślę, że każdy kto przesiada się z Windowsa na K(U)buntu zauważa pewną rzecz, która na pierwszy rzut oka zresztą nie ma znaczenia i zapominamy o niej przechodząc do dalszej konfiguracji naszego systemu. Sprawa wychodzi na jaw, gdy zaprzyjaźniony kolega - wielbiciel Windowsa przychodzi do nas i widząc nasz ukochany i dopracowany Pulpit mówi:

"Co tu tak blado?"
O co chodzi? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, dokładnie o patenty. W Windowsie używa się technologi ClearType, która powoduje wyświetlanie na Ekranach LCD czcionki, która poprzez zmianę w ustawieniach piksela (poprzez podział na subpiksele) potrafi wyświetlić czcionkę bardzo mocno wygładzoną.

W GNOME  jest narzędzie do wygładzania czcionki nazywające się Subpixel Smoothing pozwala ono na wygładzenie czcionki na ekranie LCD i każdy kto prubował w tym środowisku zwiększyć czcionkę do 96 DPI musiał się na nie natknąć. W KDE SC zastosowano inny sposób i zdaniem niektórych jest on o wiele lepszy niż Clear Type.  Do poprawiania wyświetlania znaków użyto antyaliasingu. Domyślnie opcję tę mamy wyłączoną ze względu na poprawę wydajności systemu. Poniższy tekst pokaże jak tego dokonać.


Ustawienia systemowe czcionek

W pierwszej kolejności przechodzimy tam gdzie dokonuje się wszystkich ustawień w systemie opartym na KDE. W manu wybieramy: Ustawienia -> Ustawienia systemowe -> Czcionki. Tu już dokonujemy ustawień wg. własnych upodobań estetycznych. Ja dla monitora 1280*1024 ustawiłeś wielkość wszystkich czcionek na 10, a DPI na 96. Następnie przechodzimy do opcji: Wygładzanie czcionek (antyaliasing) i wybieramy włączone.

Teraz najważniejsza część. Klikamy przycisk: Konfiguruj... i tam zaznaczamy Użyj wygładzania spodpikselowego RGB, oraz styl hitingu na Średni. Oczywiście to mój wybór ponieważ Pełny za bardzo męczył moje oczy. I to by było wszystko.

Różnice w wygładzaniu czcionki

Programy będą miały poprawiony wygląd czcionek po ich ponownym uruchomieniu, więc radzę przed dokonaniem zmian pozostawić jakieś otwarte okno w celu dokonania porównania z nowo otwartym programem.