czwartek, 18 marca 2010

Qt 4.7 Tech Preview

Wiele osób sądzi, że KDE SC rozwija się za szybko. Wadą takiego szybkiego rozwoju  jest brak kompatybilności wstecznej z niektórymi aplikacjami i widgetami z poprzednich wersji, które muszą być przepisywane na nowo i dostosowane do nowych właściwości frameworka Qt. Jednak szybki postęp niesie za sobą rozwój ulepszeń, które z miejsca zyskują uznanie użytkowników, potrafiących przebaczyć początkową niestabilność środowiska twórcom, na rzecz szybkiego dostępu do nowości.
W związku z powyższym kontekstem informacja o wydaniu tydzień temu podglądowej wersji Qt 4.7.0 ma duże znaczenie także dla wielbicieli KDE SC, ponieważ pewnie niedługo, środowisko te także będzie korzystać z dobrodziejstw nowego frameworka.

 Qt Quick Demo
Nowe wydanie to przede wszystkim nowa wersja Qt Creatora, tym razem już z numerem 2.0, czyli IDE dla Qt, którego podstawową zalętą jest multiplatformowość niezależnie od środowiska na jakim pracuje. Inną nowością jest Qt Quick, czyli Qt UI Creation Kit, który składa się z zestawu narzędzi Qt ułatwiającym twórcom tworzenie interfejsów programów. Nowe Qt zyskało także wsparcie dla multimediów w aplikacjach pisanych w tym frameworku. Twórcy udostępnili też nowe klasy dla programistów zainteresowanych tworzeniem programów.

 QML i Qt Creator - narzędzia Qt quick
Qt 4.7 Tech Preview ( oraz Qt Creator ) jest dostępny na systemy Linux, Windows, Mac i Maemo.

Więcej informacji na stronach:
 http://qt.nokia.com
http://labs.trolltech.com/