
Jak wspomniałem przeglądarka bazuje na kdewebkit co dla użytkowników KDE SC ma ogromną zaletę. Dzięki temu można było zintegrować wygląd przeglądarki z ogólnym motywem graficznym środowiska jak również stworzyć powiązania z programami dostępnymi w tym środowisku np. Kwallet lub KGet. Niestety przeglądarka bazuje na najnowszym silniku, więc uruchomimy ją tylko na systemie wyposażonym w KDE SC 4.4. Ciekawostką jest też plugin Inspect Element pozwalający przejrzeć element HTML strony np. w poszukiwaniu błędów.
Przeglądarka przeszła wszystkie testy na różnych serwisach testujących obsługę skryptów java, więc nie powinno być z tym problemów, aczkolwiek nie potrafi wyświetlić niektórych pluginów na stronie, ale pluginy te nie były obsługiwane też przez inne programy np. podgląd WYSYWIG w Blogilo więc nie jestem pewien czy to akurat wina przeglądarki.
Wydanie stabilne 0.4 poprawiło wiele uciążliwych błędów ale ja nadal dostrzegłem kilka, które towarzyszą przeglądarce od jakiegoś czasu. Wadą przeglądarki jest częsty brak odświeżania przy kliknięciu linków wstecznych, taką operację często musimy ponowić klikając w przycisk odświeżania. Wada ta też daje o sobie znać w momencie ponownego uruchomienia przeglądarki, gdzie brak odświeżania przywita nas otwartą czystą kartą, której dopiero ponowne zamknięcie lub odświeżenie skutkuje ukazaniem ekranu Ulubione. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Często zdarza się też, że po zamknięciu przeglądarki ładuje się ona samoczynnie po ponownym uruchomieniu systemu.
Jedną z dużych wad przeglądarki jest brak dodatków, oprócz oczywiście Adblocka. Dla niektórych może to być zaletą, bo znacznie przyspiesza jej działanie, ale takie elementy jak słownik sprawdzający pisownię to obecnie standard w przeglądarkach.
Pomimo tych wad Rekonq zyskał już pewną popularność wśród użytkowników. Wśród twórców KDE toczyła się kiedyś dyskusja czy nie powinien zastąpić wysłużonego już Konquerora, więc zapraszam wszystkich do przetestowania tego programu. Naprawdę warto!
Nową wersję dla Kubuntu 9.10 i 10.04 pobierzemy dodając repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:rohangarg/kde-extraTipsy:
- Na http://forum.kde.org/ toczy się dyskusja czy nazwa " Rekonq " jest właściwa dla tej przeglądarki. Jak do tej pory najpopularniejsze nazwy to DraKe ( od smoka widniejącego w logo programu ) i SharK nawiązujący nazwą do Dolphina.