sobota, 13 marca 2010

Rekonq 0.4 - wydany

Jakiś czas temu przedstawiłem moją opinię na temat nowej przeglądarki internetowej, bazującej na kdewebkit o nazwie Rekonq. Przeglądarka była wtedy jeszcze w fazie beta i muszę się sam przyznać, że moja recenzja pomimo że była dość obiektywna to zawarte w niej opinie mogłyby wydawać się dość niesprawiedliwe i wynikały z dość krótkiego testowania tego browsera. Od jakiegoś czasu jednak posługuję się nią przechodząc przez jej kolejne etapy beta testowe i dziś kiedy ukazało się oficjalne wydanie o numerze 0.4 jestem gotów przedstawić jego recenzję.
Jak wspomniałem przeglądarka bazuje na kdewebkit co dla użytkowników KDE SC ma ogromną zaletę. Dzięki temu można było zintegrować wygląd przeglądarki z ogólnym motywem graficznym środowiska jak również stworzyć powiązania z programami dostępnymi w tym środowisku np. Kwallet lub KGet. Niestety przeglądarka bazuje na najnowszym silniku, więc uruchomimy ją tylko na systemie wyposażonym w KDE SC 4.4. Ciekawostką jest też plugin Inspect Element pozwalający przejrzeć element HTML strony np. w poszukiwaniu błędów.


Interfejs programu przypomina te znane z przeglądarek Chromium i Chrome tylko jest moim zdaniem o wiele wygodniejszy. Przeglądarka wita nas ekranem Ulubione (Favorites), podobnym do tego jaki mamy w Chrome tylko tutaj mamy wygodniejszą edycję naszych zakładek. Wystarczy usunąć zawartość jednego z ośmiu dostępnych okien na zakładki, kliknąć w nie, wpisać adres wybranej stronie w pasku adresu i zatwierdzić. Okno wita nas także bardzo wygodnym paskiem skrótów, dzięki któremu mamy szybki dostęp do ostatnio zamkniętych kart, zakładek, historii i wspomnianych Ulubionych, które to funkcje u konkurencji są rozmieszczone w różnych miejscach. Cechą charakterystyczna dla Rekonq , a zastosowaną również w chrome-podobnych jest likwidacja paska menu i przekształcenia w go oddzielny przycisk dzięki czemu przeglądarka powiększa swoją przestrzeń dla wyświetlanej strony. Rekonq posiada także tryb pełnoekranowy pozwalający na przeglądanie strony bez elementów dekoracyjnych.

Przeglądarka przeszła wszystkie testy na różnych serwisach testujących obsługę skryptów java, więc nie powinno być z tym problemów, aczkolwiek nie potrafi wyświetlić niektórych pluginów na stronie, ale pluginy te nie były obsługiwane też przez inne programy np. podgląd WYSYWIG w Blogilo więc nie jestem pewien czy to akurat wina przeglądarki.

Wydanie stabilne 0.4 poprawiło wiele uciążliwych błędów ale ja nadal dostrzegłem kilka, które towarzyszą przeglądarce od jakiegoś czasu. Wadą przeglądarki jest częsty brak odświeżania przy kliknięciu linków wstecznych, taką operację często musimy ponowić klikając w przycisk odświeżania. Wada ta też daje o sobie znać w momencie ponownego uruchomienia przeglądarki, gdzie brak odświeżania przywita nas otwartą czystą kartą, której dopiero ponowne zamknięcie lub odświeżenie skutkuje ukazaniem ekranu Ulubione. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Często zdarza się też, że po zamknięciu przeglądarki ładuje się ona samoczynnie po ponownym uruchomieniu systemu.

Jedną z dużych wad przeglądarki jest brak dodatków, oprócz oczywiście Adblocka. Dla niektórych może to być zaletą, bo znacznie przyspiesza jej działanie, ale takie elementy jak słownik sprawdzający pisownię to obecnie standard w przeglądarkach.

Pomimo tych wad Rekonq zyskał już pewną popularność wśród użytkowników. Wśród twórców KDE toczyła się kiedyś dyskusja czy nie powinien zastąpić wysłużonego już Konquerora, więc zapraszam wszystkich do przetestowania tego programu. Naprawdę warto!

Nową wersję dla Kubuntu 9.10 i 10.04 pobierzemy dodając repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:rohangarg/kde-extra
Tipsy:
  • Na http://forum.kde.org/ toczy się dyskusja czy nazwa " Rekonq " jest właściwa dla tej przeglądarki. Jak do tej pory najpopularniejsze nazwy to DraKe ( od smoka widniejącego w logo programu ) i SharK nawiązujący nazwą do Dolphina.