wtorek, 16 marca 2010

Wydano Amaroka 2.3.0

Zespól Amaroka poinformował o wydaniu nowej wersji swojego odtwarzacza muzycznego o numerze seryjnym 2.3.0 i nazwie kodowej "Clear Light". Muszę przyznać, że tym razem developerzy postarali się, aby ta wersja zasługiwała na nowy numer serii. Więc po kolei co dostaniemy  instalując sobie Amaroka.
Przede wszystkim zmiana wyglądu niosąca ze sobą zmianę przycisków sterujących, muszę przyznać zaskoczyła wszystkich, ale po krótkim czasie obsługiwania playera wydaje mi się, że nie mógłbym teraz powrócić do starego układu. Dla osób przyzwyczajonych do starego układu autorzy programu pozostawili opcję jego przywrócenia. Dodano też możliwość aktywacji w pasku postępu - paska nastroju.

Duże zmiany zaszły także we wsparciu urządzeń pamięci masowej takich jak odtwarzacze mp3. Urządzenia te są teraz wykrywane jako potencjalne źródła naszej biblioteki utworów. Zmieniono też układ listy plików znajdujących się na naszym dysku teraz przypomina ona bardziej układ jaki wyświetlają nam programy systemowe takie jak Dolphin, więc nie wprowadza to takiego zamieszania jak w poprzednich wersjach.


Ulepszono także obsługę podcastów przede wszystkim pod względem ich aktualizacji jak i miejsca ich przechowywania. Wiąże się to też z podziałem wszystkich utworów na możliwość wyświetlania wg źródła ich pochodzenia. I wreszcie na koniec wiadomość, która mi najbardziej przypadła do gustu to powrót dynamicznych list odtwarzania, z możliwością konfiguracji przez użytkownika.

Więcej o nowym Amaroku można dowiedzieć się z mojego poprzedniego wpisu, a także z oficjalnych ogłoszeń na stronie twórców:

amarok.kde.org
amarok insider - issue 14

Oczywiście nowy Amarok zawitał także do repozytorium Ubuntu, dla wersji 9.10 KK bedzie to repozytorium backportów Kubuntu:


sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

Natomiast osoby testujące Lucid Lynksa doczekają się go prawdopodnie w oficjalnej wersji, jednak już teraz można pobrać go z repozytorium eksperymentalnego:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/experimental