poniedziałek, 8 marca 2010

Wydano K3b 2 RC1

W drodze do wydania K3b 2, natywnego programu KDE SC do wypalania płyt CD/DVD/Blue Ray, ukazał się jej pierwszy kandydat do wydania oznaczony numerem 1.90.0.

Wydanie niewiele wnosi nowego do programu, większość pakietów zostało już w nim zamrożona. Jedyną zmianą jaka nastąpiła jest przeniesienie k3bSetup do frameworka KAuth w KDE SC 4.4. Osoby kompilujące program w serii 4.3 powinni wyłączyć tę opcję dodając do cmake linię:

 -DK3B_BUILD_K3BSETUP=OFF 
Od tej pory w następnych wydaniach będą poprawiane jedynie błędy i tak jest też w wydaniu RC1. Poprawiono między innymi masę błędów powodujących "krasz" programu podczas nagrywania projektów CD-Audio i VCD. Poprawiono także możliwości edycji elementów w tych projektach. Zlikwidowano także błąd, który powodował niepoprawne wykrycie czystej płyty Blue Ray przez program. O większości poprawek można dowiedzieć się z oficjalnego ogłoszenia na stronie programu.


Nowe wydanie K3b zawitało już do repozytorium Lucid Linksa, niestety teraz korzystam  właśnie z tego systemu, więc nie miałem okazji spawdzić repozytorii dostępnych na PPA Ubuntu. 


Wobec nowego wydania KDE użytkownicy wysunęli  kilka zarzutów min. to, że nie zasługuje na nowy numer, gdyż zmiany w nim zawarte są zbyt małe. Użytkownikom brakuje przede wszystkim dostatecznej integracji ze środowiskiem w kwestii współpracy z Open Desktop przy pobieraniu nowych motywów i pluginów przez system GHNS. Zarzuty dotyczą także interface programu, które od kilku lat pozostaje niezmienione zamiast dostosować się do ogólnego motywu innych programów KDE, choć tu autorzy odpierają zarzut twierdząc, że prace nad wyglądem trwają i być może niedługo zobaczymy K3b z ikonami Oxygena niestety prace nad nim są w tej chwili odsunięte na drugi plan. Na pocieszenie przedstawiam jeden z mokup-ów:


Jednak do tej pory jest to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) program do nagrywania płyt na Linuksa. Premiera finalnej wersji zapowiadana jest na 15 marca br.


Tipsy:
  • Enigmatyczny skrót K3b tłumaczy się jako: KDE Burn Baby Burn.
  • Od wersji 1.70.0 dostępny jest dodatkowy pakiet k3b-extrathemes dostarczający kilka nowych tematów dla K3b