środa, 10 marca 2010

Zużycie zasobów przez GNOME, KDE SC, LXDE, Xfce

Dyskusja na temat różnic w wydajnościach GNOME i KDE to chyba najczęściej poruszany temat wśród zwolenników obu środowisk. Oczywiście to, że KDE "zjada więcej" to niezaprzeczalny fakt ale faktem jest też, że posiada efekty graficzne, które mogłyby mu pozazdrościć inne środowiska. Sprawą dyskusyjną jest też czy te 100 MB więcej to dużo, podczas gdy każde ze środowisk w miarę działania zapełnia pamięć dodatkowymi bibliotekami i programami aby mieć do nich szybki dostęp, więc im dłużej pracujemy tym bardziej nasza pamięć przestaje przypominać to co zastaliśmy po uruchomieniu systemu.
Wychodząc na przeciw tej dyskusji firma Phoronix dokonała testów zużycia różnych zasobów komputera, używając do tego swojego autorskiego oprogramowania Phoronix Test Suite. Testowanym komputerem był netbook  Samsun NC10, a system to Ubuntu 10.04 z dołączonymi środowiskami: GNOME 2.29.91, KDE SC 4.4.1, LXDE 0.5 i Xfce 4.6.1. Wyniki testów można obejrzeć na stronie www.phoronix.com.

Test wykazał, że nie ma znacznych różnic w zużyciu baterii na każdym ze środowisk, a średnie zużycie to 0,2 W. Nieco inaczej przedstawia się test zużycia pamięci RAM, tu wyniki jednoznacznie wskazują na wygranego, czyli LXDE. Xfce zużywa średnio 30 MB RAMu więcej od konkurenta. KDE SC w tym zestawie wypada znacznie gorzej niż LXDE zjadając 67% więcej pamięci, a GNOME - 43%. Wynik ten stawia KDE SC na pozycji przegranego, na jego niekorzyść przemawia dodatkowe oprogramowanie, którego nie posiadają konkurenci, oraz znacznie cięższe odpowiedniki innych programów.


Fot. Phoronix.com

Dalsze testy, przeprowadzone przez Phoronix, systemów znajdujących się podczas pracy z niektórymi programami, także prezentują podobne statystyki, na małą niekorzyść KDE. Więc pojawia się pytanie, dlaczego na blogu o KDE taki "obrazoburczy" tekst? Ponieważ po pierwsze jest on raczej dość sprawiedliwie wykonany więc przedstawia obiektywne wyniki, po drugie wcale nie stawia KDE w takim złym świetle jakby tego chcieli niektórzy użytkownicy symilarnych środowisk, pojawia się raczej pytanie dlaczego zwolennicy szybkości systemu nie przesiądą się na LXDE, które jest raczej liderem testu i po trzecie bo każdy może sam sobie przeprowadzić test na własnym podwórku, program użyty do testów znajduje się w repozytorium Ubuntu, a jego najnowsze wydanie można pobrać w postaci paczki DEB ze strony programu.