czwartek, 15 kwietnia 2010

Aktualizacja do Kubuntu 10.04 LTS

Powoli zbliża się premiera nowego wydania Kubuntu. W związku z tym, że jest to wydanie o długim wsparciu wielu użytkowników będzie chciało ją zainstalować na dłuższy okres. Poniższym tekstem chciałbym wyjaśnić kilka nieścisłości z tym związanych.
LTS, czyli Long Time Support, jest to specjalne wydanie produktów Canonical z serii *buntu, do których aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa będą dostarczane przez dłuższy okres (dla edycji serwerowej - 5lat, dla desktopów - 3 lata). Przez ten okres Canonical zobowiązuje się przez ten czas utrzymywać repozytorium z oprogramowaniem przez cały ten okres. Nie należy mylić wydania LTS z wersją stabilną, choć wsparcie przez długi okres czyni z niej taką, ale jak pokazała praktyka wydanie 8.04 było wg. mnie o wiele mniej stabilne w chwili premiery od 8.10 więc nie jest to regułą. Za instalacją LTS przemawia przede wszystkim możliwość instalacji systemu, którego nie będziemy musieli zastąpić za pół roku następną wersją i nie będziemy martwić się, że jego repozytoria wygasną. Niezaprzeczalną zaletą wydania LTS jest też możliwość jego następnej aktualizacji bezpośrednio do następnego takiego wydania.

Co przemawia za nie utrzymywaniem tej wersji i aktualizacja za pół roku do następnej - przede wszystkim polityka Canonical. Firma nie stara się dostarczać nowych wersji wersji programów już po kilku latach utrzymując w repozytorium oprogramowanie, które pozbawione jest wielu ciekawych opcji dostępnych w nowych wersjach i często bardziej stabilnych od ich starszych poprzedników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu twórców oprogramowania z sektora universe, także skupia się bardziej na aktualnych wersjach systemu, przez co pozbawiamy się całkiem ciekawych nowych propozycji.


Taka sytuacja dotknęła Kubuntu 8.04, które dostarczane jest z KDE 3.5.09, ewentualnie 3.5.10 poprzez hardy-updates, lub 4.0 przez hardy-backports. Sytuacja ta sprawiła, że niewielu użytkowników postanowiło pozostać przy tej wersji, mając do wyboru albo dość starą wersję KDE, albo jej najbardziej niestabilne wydanie w historii. Poradnik aktualizacji wersji 8.04 do 10.04 nie miałby w tym wypadku szczególnego znaczenia, ponieważ i tak większość posiadała już nowsze wersje Kubuntu.

Zresztą nie ma to większego znaczenia ponieważ Kubuntu 8.04 nie był tak naprawdę wersją LTS. Nie posiadał więc narzędzi potrzebnych do aktualizacji następnego wydania LTS. Osoby chcące zaktualizować Kubuntu 8.04 do 10.04 muszą najpierw zrobić upgrade do wersji 9.10 (jak wiemy pakiety dla 9.04 już nie są dostępne). Pomocny w tym będzie ten poradnik. Nie podaję tu treści całego poradnika, ponieważ screencast przedstawiony na podanej stronie poprowadzi za rękę nawet osoby nie znające dobrze języka angielskiego.

Gdy już mamy zainstalowany Pulpit Kubuntu 9.10 możemy łatwo dokonać aktualizacji wg kroków opisanych w tym poradniku. Dzięki czemu otrzymamy wersję 10.04 LTS, którą potem będziemy mogli aktualizować jak   inne dystrybucje tego typu. O tym czy pozostanie na naszym dysku przez cały okres wsparcia zadecyduje czas.