wtorek, 20 kwietnia 2010

Amarok 2.3.1 beta1 "Dark Star" - pierwsze spojrzenie

Zadziwiające jak ten czas szybko leci! Nie tak dawno opisywałem Amaroka 2.3.0 z okazji premiery jego stabilnej wersji, a już teraz mamy okazję przyjrzeć się jego następcy, niestety dopiero w wersji beta.


Nowości w nowym wydaniu nakreśliłem już w poprzednim artykule, więc tym razem tylko krótkie spojrzenie na ich działanie. Przede wszystkim CoverBling - wprowadza on nową jakość w zarządzaniu naszymi albumami. Jest bardzo intuicyjny i świetnie wygląda. Pozwala na określenie wielkości miniatur okładek i automatyczny dodanie albumu do playlisty. Druga nowość, ukryta w zakładce Listy to Automated Playlist Generator, dzięki któremu w dość łatwy sposób utworzymy naszą playlistę za pomocą oznaczeń przypisanym utworom. Działa to dosyć sprawnie i muszę przyznać, że sam będę korzystał z tego narzędzia dość często. Ciekawe są też dodatki Similar Artists i Upcoming Event, pierwszy pobiera informacje o podobnych zespołach z portalu LastFM, drugi nadchodzące wydarzenia z udziałem artysty, którego słuchamy. Nie bez znaczenia jest także nowy menedżer pobierania okładek albumów, dodanie dodatkowych źródeł wyszukiwania sprawiło, że można wyszukać okładki nawet do bardzo rzadkich albumów. O większości zmian w nowym wydaniu poczytamy w oficjalnym ogłoszeniu na stronie Amaroka.


Niestety nie udało mi się znaleźć repozytorium dla Kubuntu 9.10 z tym wydaniem, natomiast na prośbę użytkowników, developerzy umieścili wersję beta1 dla Lucid Lynx w backportach beta. Aby dodać te repozytorium wpisujemy w konsoli:
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/beta
Należy jednak pamiętać, że jest to wersja niestabilna i służy tylko podglądowi, chociaż u mnie zachowuje się nadzwyczaj dobrze.