wtorek, 6 kwietnia 2010

Amarok 2.3.1 nadchodzi!

Nie tak dawne wydanie nowej wersji Amaroka 2.3 zwróciło swoją uwagę wielkimi zmianami. Teraz autorzy tego wspaniałego playera dokładają starań aby jego najnowsza odsłona przyniosła jeszcze więcej emocji. A jest na co czekać.

Najnowszą nowością nie związaną bezpośrednią z samym playerem jest udostępnienie przez twórców VLC backendu Phonon-VLC dzięki czemu aplikacje w KDE otrzymają możliwość współpracy z naprawdę świetnej jakości dźwiękiem.

Inną ciekawą nowością jest, długo oczekiwana możliwość obsługi długich plików .cue z poziomu kolekcji lokalnej. Do Amaroka zawitają także nowe aplety, które umilą nam czas w trakcie słuchania muzyki. Pierwszy z nich to CoverBling, który w przyjemny sposób pozwoli nam na przełączanie pomiędzy albumami przy pomocy pokazu trójwymiarowych okładek. Innymi ciekawymi dodatkami będą Similar Artists, czyli aplet pobierający z LastFM listę podobnych wykonawców i Upcoming Events pokazujący zbliżające się imprezy z ich udziałem.

Nowością ma być także wykorzystanie nowych właściwości traya systemowego, który doszły w KDE SC 4.4, do pokazania lepiej animowanych informacji o utworze "wyskakujących" z traya.

Do nowego Amaroka zawita też Automated Playlist Generator, łączący w sobie cechy Smart Playlist z Amaroka 1.4 i Bias system z Amaroka 2.0,a pozwalający łatwo tworzyć listy odtwarzania zdefiniowane warunkowo przez użytkownika.

Duże zmiany czekają także moduł pobierania okładek. Zmieniono jego interfejs i przystosowano do lepszego wyświetlania wyników znalezionych okładek jak również informacji o obrazku. Cover fetcher otrzyma też możliwość wyszukiwania okładek w zbiorach Yahoo! Google i Discogs. Źródła te można będzie wybierać podczas wyszukiwania, automatyczne pobieranie nadal będzie zintegrowane z bazą LastFM.


Fot. Amarok Blog

Zmiany czekają też GUI programu, a głównie jego moduł przeglądania zawartości dysku. Tym razem otrzymamy nową zakładkę Places co jak wiemy znacznie ułatwi przeszukiwanie kolekcji. Wyszukiwarka otrzyma też dwa nowe przyciski up i home co bardzo ułatwi poruszanie się pomiędzy elementami drzewa katalogów.

Amarok 2.3.1 wszedł właśnie w fazę Beta1, a tempo prac nad nim (ponad połowa nowości wprowadzonych w tym wydaniu jest już gotowa) sugeruje, że już niedługo otrzymamy jego całkiem nowe, ulepszone wydanie.

Więcej na: