czwartek, 1 kwietnia 2010

DigiKam 1.2.0 dostępne.

Wbrew obiegowej opinii wiele programów na Linuksa może pochwalić się swoimi zaawansowanymi opcjami, które dotąd możliwe były tylko w aplikacjach komercyjnych. Takim programem bez wątpienia jest DigiKam, odpowiednik windowsowego ACDSee, a będącego doskonałym narzędziem do przeglądania zdjęć, tworzenia albumów i edycji fotografii.
Nowe wydanie to przede wszystkim rozwój narzędzi do edycji naszych fotografii, właściwie każde z nich otrzymało jakieś ulepszenia i nowe możliwości min. takie opcje jak:  Jasność/Kontrast/Gamma, Autokorecja koloru, Balans bieli, Regulacja poziomów i krzywych.


Dodano też dużo narzędzi dla procesów wsadowych, takich jak dopasowanie krzywej, miksery kolor, konwertery konwersji czarno-biały, kolorowy i inne. Myślę, że amatorzy fotografii tacy jak ja będą zadowoleni z wielu nowych funkcji. Dla mnie znaczący jest fakt, że nowy DigiKam już poprawnie potrafi wykryć mój aparat FujiFilm S5Pro jak i inny aparaty DSLR z tej serii, do tej pory musiałem posługiwać się protokołem PTP aby przesłać zdjęcia do programu.


Wraz z programem udostępniona została także nowa wersja Kipi-plugins, dodatków do programów DigiKam, KPhotoAlbum, GwenView, umożliwiających min. export fotografii na różne serwisy internetowe np. Picasa Album,tworzenia kalendarzy, pokazu slajdów, konwersji plików RAW i wiele innych.Nową wersję DigiKam i Kipi-plugins można zainstalować dodając repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:philip5/kde44
Oczywiście repozytorium przeznaczone jest dla Kubuntu 9.10 Karmic Koala z KDE SC 4.4.