czwartek, 8 kwietnia 2010

Efekt Pulse dla KWin

Jakiś czas temu pisałem o pewnym efekcie jaki powstał w wyniku eksperymentu sprawdzającego nowe funkcje Qt w animacji elementów Plasmy w KDE SC 4.4. Efekt ten wygląda bardzo ładnie i wzbudził ogromne zainteresowanie użytkowników. Niedawno trafiłem na ciekawe wykorzystanie podobnego efektu dla KWin na Kde-look.org.

 Pulse jest efektem KWin powodującym pulsowanie pojawiających się nowych okien  programów (także tych przywracanych z tacki systemowej) i elementów Plasmy np. menu. Wygląda to bardzo efektownie jednak może bardzo zmęczyć wzrok, ale osoby lubiące życie na pulpicie powinny być bardzo zadowoleni z tego nowego bajeru :)


Na załączonym poniżej filmiku próbowałem nagrać wspomniany efekt ale niestety nie wychodzi on za bardzo na video zgrywanym z pulpitu jednak wytrawne oko zrozumie o co chodzi. Podobną właściwość do niego mają w KDE SC 4.4 dodawane do pulpitu widgety więc można w ten sposób zobaczyć jak to będzie działać z oknami.


Niestety nie znalazłem jeszcze paczki z tym efektem dla Kubuntu, ale  w tym wypadku kompilacja ze źródeł nie powinna sprawiać kłopotów, więc jeśli ktoś chce wypróbować go na swoim pulpicie nie będzie miał problemów, jednak zanim przystąpimy do tej operacji radzę przeczytać mój wcześniejszy post o instalacji plasmoidów, który w prosty sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia z tym związane.

Na początek ściągamy paczkę z programem (kde-look.org), gdzieś do katalogu w którym dokonamy kompilacji i rozpakowujemy paczkę. Przechodzimy w terminalu do utworzonego katalogu ze źródłami i po kolei wykonujemy polecenia:
mkdir build
cd build
cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix`
make 
sudo make install
.. teraz dokonujemy restartu Plasmy poleceniem:
 kquitapp plasma-desktop && sleep 2 && plasma-desktop

... i nasz efekt powinien już się pojawić w  Ustawienia -> Ustawienia systemowe -> Pulpit -> Efekty Pulpitu -> Wszystkie efekty.

Więcej na: