środa, 14 kwietnia 2010

Instalacja powiadomień Colibri w Kubuntu 10.04 Lucid Lynx

Colibri to alternatywa wyświetlania powiadomień systemowych. Powiadomienia tego typu (Ayatana) charakteryzują się brakiem przycisków sterujących, dzięki temu wyglądają estetyczniej, zamknięcie następuje po krótkiej chwili samoczynnie. Charakterystyczną cechą Colibri jest też możliwość przeniesienia powiadomień do którejkolwiek krawędzi ekranu, dzięki czemu mamy możliwość lepszego skonfigurowania pulpitu do własnych potrzeb.
Colibri zadebiutowało Kubuntu 9.10 jednak w nowej wersji zostało jednak usunięte, głównie za sprawą twórców Plasmy, którzy byli przeciwni biernym notyfikacjom w KDE SC 4.4. Na szczęście nie zabrano całkowicie możliwości ich instalacji, więc osoby chętne do zmiany powiadomień na tego typu mogą tę operację łatwo przeprowadzić.


Colibri znajdują się w repozytorium Lucid Linxa w wersji 0.1.1, czyli najnowszej stabilnej. Aby je zainstalować musimy wpisać w Konsoli polecenie:
sudo apt-get install colibri
Pakiet może wstąpić w konflikt z aktualnymi powiadomieniami więc trzeba je usunąć:
sudo apt-get remove notify-osd
i odhaczyć Powiadomienia programów w ustawieniach Tacki systemowej.


Po instalacji musimy jeszcze edytować jeden plik, który pozwoli nam korzystanie z powiadomień, wpisujemy w konsoli:
sudo kate /usr/share/dbus-1/services/org.freedesktop.Notifications.service
jeśli plik org.freedesktop.Notifications.service nie został znaleziony to powinniśmy go sami utworzyć, wpisując w jego treści:

[D-BUS Service]
Name=org.freedesktop.Notifications
Exec=/usr/bin/colibri
Jednak prawdopodobnie plik istnieje więc wystarczy zmienić tylko jego ostatnią linijkę na taką jak powyżej. Wszystkie te zmiany radzę robić z głową i zachować jakieś kopie bezpieczeństwa w razie gdybyśmy chcieli powrócić do poprzednich ustawień. Po zapisaniu pliku wystarczy sprawdzić czy wszystko działa wpisując w konsoli:
notify-send Hello
Powinniśmy zobaczyć podobny do tego obrazek:


Ustawień powiadomień dokonujemy w Ustawienia->Ustawienia systemowe->Pulpit->Colibri Notifications.


Artykuł powstał na postawie wpisu:
http://digitizor.com
Colibri na kde-apps.org