czwartek, 22 kwietnia 2010

KDropbox - natywny klient Dropboksa dla KDE SC

Czym jest Dropbox nie muszę nikomu tłumaczyć. Dla osób chcących przechowywać swoje dane w chmurze i mieć do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do sieci, posiadanie konta na serwisach pozwalających na synchronizację danych, takich jak Dropbox lub Ubuntuone to zło konieczne. Jeszcze lepiej jakbyśmy posiadali natywnego klienta w systemie pozwalającego na szybkie zarządzanie danymi z poziomu Pulpitu bez potrzeby logowania się na konto internetowe.

Niestety do tej pory nie możemy doczekać się natywnego klienta Ubuntuone dla Kubuntu (plany jego uwolnienia wskazują, że będziemy mogli się nim cieszyć dopiero w wydaniu 10.10), jeszcze gorzej sytuacja przedstawiała się z Dropboksem, którego instalacja w KDE nie należała do przyjemnych. Jednak teraz doczekaliśmy się wreszcie odpowiedniego narzędzia, które pozwoli nam tego dokonać w sposób w miarę łatwy i przyjemny. Ma to duże znaczenie, ponieważ Dropboks posiada swoje wersje dla różnych systemów operacyjnych, więc będziemy mogli zarządzać swoim kontem niezależnie od sprzętu na którym pracujemy i systemu operacyjnego, w który jest zaopatrzony.

KDropbox pobierzemy ze strony Kde-apps.org. Na razie nie ma potrzeby jego instalacji, ponieważ wcześniej musimy skonfigurować nasze konto. Otwieramy więc Konsolę w katalogu domowym i wpisujemy:
wget dropbox.tar.gz http://www.dropbox.com/download\?plat=lnx.x86
Polecenie te ściągnie nam archiwum z programem do katalogu domowego. Jest to wersja dla komputerów 32bitowych, dla 64bit trzeba zmienić końcówkę na lnx.x86_64. Następnie rozpakowujemy archiwum w tym samym katalogu (można w tym celu użyć Arka). Po rozpakowaniu przechodzimy do utworzonego katalogu (domyślnie jest on ukryty):
cd .dropbox-dist

Tam tworzymy dodatkowy katalog do, którego ściągniemy klienta GTK Dropboksa, potrzebnego do konfiguracji naszego konta, którego dane zostaną zapisane w demonie Dropboksa. Poniższe polecenie utworzy wspomniany katalog w katalogu domowym, jeśli chcemy go utworzyć gdzieś indziej musimy zmienić ścieżkę:
mkdir -p ~/bin
Teraz ściąga klienta GTK i nadajemy skryptowi prawa do wykonywania jako program:
wget -P ~/bin http://www.dropbox.com/download?dl=packages/dropbox.py
chmod 755 ~/bin/dropbox.py
Następnie uruchamiamy konfigurator GTK i logujemy się na nasze konto jeśli je posiadamy lub tworzymy nowe. Po zakończeniu operacji zamykamy go drugim poleceniem:
~/bin/dropbox.py start
~/bin/dropbox.py stop
Następnie usuwamy GUI demona poleceniem:
 rm wx._controls_.so
...i ponownie uruchamiamy demona:
 ~/bin/dropbox.py start
Teraz przyszedł czas na instalację pakietu, który ściągnęliśmy  z KDE-apps.org. Po zakończeniu instalacji program KDropbox znajdziemy w menu w zakładce Internet. Ustawimy tam lokalizację folderu Dropboksa, nasz manager plików (Dolphin), przeglądarkę internetową (u mnie Chrome) i lokalizację skryptu wykonawczego (domyślnie, według tego poradnika ~/bin/dropbox.py).


Od tej pory możemy zacząć naszą przygodę z Dropbox w KDE :)

Więcej na:
http://kde-apps.org/content/show.php/Kdropbox?content=123269
http://kdropbox.deuteros.es/