wtorek, 13 kwietnia 2010

Knights 2.0 - pierwsze szachy dla KDE 4

Szachy to gra królewska. Ich w miarę proste zasady i mnogość rozwiązań strategicznych nadal stawiają tę grę na piedestale planszowej rozrywki. Nic więc dziwnego, że zawędrowała ona także na ekrany komputerów, przy okazji sprawdzając możliwości obliczeniowe tych urządzeń w konfrontacji z ludzkim umysłem.
W związku z tym zaczęły powstawać coraz bardziej rozbudowane programy szachowe, albo raczej ich silniki, których zadaniem miało być pokonać nawet arcymistrzów. Wśród tych silników powstało też wiele rozwiązań open source i programów korzystających z tych silników, dostarczających do nich graficznych interfejsów.

KDE też może pochwalić kilkoma programami szachowymi, niestety większość z nich odeszła w zapomnienie wraz z nastaniem KDE 4.x. Instalacja tych programów wiązała się z instalacją bibliotek KDE 3.x, a ich autorzy nie kwapili się z portowaniem programów do nowej wersji środowiska, z jednym wyjątkiem, czyli grą Knights.


Gra powstała pięć lat temu, ale dopiero teraz otrzymała nowy silnik zgodny z KDE 4.x. Muszę przyznać, że port tej gry jest dość dobry i doskonale wpisuje się wizualnie w inne gry typu casual games dostępne w pakiecie kdegames (moim zdaniem gra powinna zostać jedną z pozycji tego pakietu, w końcu już nawet Windows ma swoje szachy wśród gier tego typu).

Knigts umożliwiają grę pomiędzy dwoma graczami na jednym komputerze (niestety nie ma opcji gry przez internet) oraz zmierzenie się z jednym z dwóch silników, z których korzysta gra (trzeba je doinstalować). Plansza gry jest dosyć ascetyczna, a konfiguracja umożliwia nam tylko zmianę jakości animacji pionków i wybraniu tematu pionków z dwóch zestawów. Pierwszy to zestaw klasyczny, drugi to ciekawostka - pionki w kształcie pingwinów :). Muszę przyznać, że bardzo brakuje mi zestawu pionków schematycznych, takich jakie widujemy w czasopismach przy okazji prezentowania różnych zagadek szachowych. Brakuje mi także możliwości wyboru planszy czarno-białej, na której pionki byłyby lepiej widoczne, ale trzeba przyznać, że to jeszcze nowy projekt i mam nadzieję, że zostanie wkrótce rozbudowany. Wadą gry (jak również gier z serii kdegames) jest całkowity brak dźwięku, nie wiem czemu developerzy nad tym nie popracują, przecież to dodaje więcej efektu grom niż przeróżne animacje.

Wszystkim fanom gier planszowych (jak ja) jednak polecam tę wersję, wypełnia ona pewną lukę powstałą po przejściu do serii KDE 4.x. Repozytoria gry dla Kubuntu znalazłem tylko dla wersji Lucid, aby je dołączyć należy wpisać w konsoli:
sudo add-apt-repository ppa:nuovodna/nuovodna-stuff
i zaktualizować system. Grę instalujemy poleceniem:
sudo apt-get install knights
Niestety po instalacji gra nie znajduje swojego miejsca w menu w kategorii Gry, aby ją tam dodać należy otworzyć Edytor menu klikając na nie prawym klawiszem myszy. Gra znajduje się w dziale Zgubione i znalezione, stamtąd przeciągamy ją w odpowiednie miejsce. Można też zmienić tam jej ikonę, ponieważ otrzymuje ona standardową ikonę dla narzędzi systemowych.

Aby zagrać z komputerem musimy jeszcze doinstalować odpowiednie silniki szachowe, na szczęście dostępne są one w oficjalnym repozytorium:
sudo apt-get install gnuchess crafty
Życzę wszystkim szewskich matów.

Knights na kde-apps.org