środa, 7 kwietnia 2010

Kromium Project, czyli integracja Chrome z KDE

Chrome szturmem zdobywa rynek przeglądarek internetowych. Jej szybkość i bezpieczeństwo stanowią powód by zastępować inne przeglądarki tym nowym projektem od Google. Ma to ogromne znaczenie w środowisku KDE, gdzie o dobrą, natywną przeglądarkę bardzo trudno, szybkość Konquerora pozostawia wiele do życzenia,  a Rekonqu pomimo swoich ogromnych zalet nadal jest niedopracowany, dlatego wielu użytkowników instaluje i używa na Pulpicie KDE Chrome lub jego forków np. Chromium.
Co by nie mówić dobrego o Chrome to jego wygląd w KDE SC budzi już mieszane uczucia. Trudno poprawić jej wygląd nawet korzystając z dostępnych motywów. Problem stanowi dekorator okna, który pomimo tego,że świetnie wygląda odbiega wyglądem od natywnego stylu KDE SC.

Dlatego bardzo zainteresował mnie projekt Kromium mający na celu poprawę wizerunku Chrome w środowisku KDE. Obecnie to co można dzięki niemu dokonać to przede wszystkim poprawa jego wyglądu poprzez użycie elementów charakterystycznych dla tego środowiska, a zwłaszcza natywnego motywu Oxygena. Autor projektu zapowiada jednak dalsze kroki integracji min. z KWallet i KNotify, poszukuje też osób gotowych wspomóc projekt.

Jednak aby wgrać nowy motyw należy najpierw przygotować okno przeglądarki w celu jego integracji z menedżerem KWin, dzięki czemu uzyskamy możliwość stosowania natywnego dla KDE dekoratora okien i dostosujemy schemat kolorów. Poniższe filmiki przygotowane przez użytkownika eMetalByte to dwa samouczki  przedstawiające sposób w jaki dokonamy tych czynności, są one przygotowane dla KDE SC 4.3 ale myślę, że znalezienie tych samych opcji w aktualnym wydanie nie przysporzy nikomu problemów.

Zmiana dekoracji okna Chrome na motyw KWin:Zmiana schematu kolorów zakładek Chrome:


Pozostaje nam tylko wgrać wspomniany wcześniej motyw, który pobierzemy ze strony:

http://www.mediafire.com/?sharekey=1d6177883d7742dd0dec85adfe0a530af65bc16cc617cbc83e95965a012a9df4

i przeciągnąć pobrany plik w okno przeglądarki. W efekcie otrzymamy całkiem nowy wygląd idealnie dopasowujący się do stylu KDE.


Jeżeli chodzi o moją opinię to wynik tej operacji przeszedł moje najśmielsze oczekiwania, chwilami zapomniałem, że pracuję z przeglądarką GNOM-olubną. Ze swojej strony chciałbym życzyć autorom dalszych sukcesów i mam nadzieję, że uraczą nas dalszymi zmianami.

Więcej na:
http://kde-look.org