piątek, 9 kwietnia 2010

Kubuntu 10.04 Beta2 dostępne.

Zgodnie z planem wydawniczym twórcy Kubuntu wydali kolejną wersję testową najnowszego wydania tego systemu. Jest to ostatnie wydanie Beta przed planowanym kandydatem do wydania i oficjalnym wydaniem planowanym za trzy tygodnie.


Właściwie znaczących zmian w tym wydaniu jest niewiele, a autorzy starają się na dopracowaniu już dodanych narzędzi. O większości nowości pisałem już przy okazji wydania wersji Beta 1, teraz większość zmian to raczej kosmetyczne poprawki. System otrzymał min. dużo zmian w wyglądzie związanym z nową polityką brandingową Canonical. Zmieniono min. logo systemu, wytrawne oko dostrzeże np. poprawioną czcionkę przedstawiającą literę "k" w nazwie "kubuntu" różniącą się od tej zaproponowanej wcześniej. Nowy napis zawitał więc do motywu Plymouth, który niestety nadal nie posiada wsparcia dla zamkniętych sterowników graficznych. Poprawiono za to błąd powodujący niemożliwość automatycznego zamontowania innych partycji w Dolphinie co znacznie utrudniało pracę w systemie.

Nowy system został zaopatrzony w najnowsze wydanie KDE SC 4.4.2, jądro w wydaniu 2.6.32.9, X.Org Server 1.7.5 i programy Amarok 2.3, OpenOffice.org 3.2.0. W tym wydaniu powróciła także wyszukiwarka Google jako głółwna szukajka w Firefoksie (po krótkej przygodzie z Yahoo!), oficjalnie decyzja ta jest podyktowana polepszeniem jakości usług w wydaniu LTS. Usunięto też HAL z procesu bootowania systemu co ma znacznie przyspieszyć ładowanie systemu.

Oczywiście wydanie Beta nadal nie jest zalecane do instalacji jako główny system. W tej fazie posiada on jeszcze wiele błędów, które mogą utrudnić korzystanie z niego. Oprócz wspomnianych kłopotów z Plymouth, wiele błędów zostało jeszcze niepoprawionych w instalatorze Ubiquity i wiele innych, jednak osoby, pragnące przetestować nowe Kubuntu mogą ściągnąć obrazy płyt i wspomóc developerów poprzez raportowanie błędów.
Obrazy płyt dostępne są na stronie:
http://releases.ubuntu.com/kubuntu/lucid/
Więcej o wydaniu na stronie:
https://wiki.kubuntu.org/LucidLynx/Beta2/Kubuntu