piątek, 30 kwietnia 2010

Kubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx - wydane

Można już ściągać obrazy płyt z oficjalnym wydaniem nowej wersji Kubuntu, albo jak ktoś woli zamawiać oryginalną płytę via ShipIt. O nowościach nowego wydania pisałem już wielokrotnie na łamach tego bloga więc teraz przybliżę tylko skróty najważniejszych informacji.


Nowe logo przystosowane do zmian w polityce brandingowej Canonical i co za tym idzie zmiana motywu Plymouth, który niestety nadal źle wygląda po instalacji zamkniętych sterowników do karty graficznej ale developerzy obiecują naprawić to już wkrótce.

KDE SC 4.4.2 jako natywne środowisko graficzne i co za tym idzie nowe wersje programów np. Amarok 2.3. W tym wydaniu zadebiutował także Kubuntu Netbook Remix jako oficjalna dystrybucja dla netbooków oparta na Plasma Netbook. Instalator Kubuntu wzbogacił się także o własny pokaz slajdów prezentujący możliwości tego systemu podczas jego instalacji. Duża ciekawość wzbudził także konfigurator dla touchpadów, który pozwala na bogate możliwości ustawień tych urządzeń dla użytkowników laptopów.


Nowe właściwe otrzymała także przeglądarka Firefox. Dzięki zmianom, zapożyczonym od developerów openSuse, teraz świetnie integruje się ze środowiskiem KDE SC głównie za pomocą wspólnej ścieżki dialogowej otwieranych plików i powiadomień KNotify. Z systemem powiadomień zostały także zintegrowane informacje o nowych kodekach i wymaganym ponownym uruchomieniu systemu. Także instalacja aplikacji GNOME została uzupełniona o możliwość wyświetlania ich ikon statusu w tacce systemowej środowiska KDE SC.

Autorzy Kubuntu dodali także nowy plasmoid, dzięki któremu prześlemy im informację o jakości działania nowego systemu i w jakim stopniu nam on przypadł do gustu.

Więcej informacji przeczytamy w oficjalnym ogłoszeniu tego wydania. Obrazy ISO płyt pobierzemy ze strony:
http://releases.ubuntu.com/kubuntu/10.04/
Osoby, które miałyby jakieś problemy z instalacją lub używaniem systemu proszę o zapoznanie się ze stroną:
https://wiki.ubuntu.com/LucidLynx/ReleaseNotes
...gdzie zostały wytłumaczone główne błędy i sposoby ich naprawienia.