czwartek, 22 kwietnia 2010

Kubuntu 10.04 RC dostępne.

Zgodnie z planem wydawniczym ukazała się najnowsza wersja Kubuntu 10.04 Lucid Lynx będąca kandydatem do finalnego wydania. Zgodnie z przyjętym planem od tej pory nie będą w nim dodawane żadne nowe elementy w kwestii wyglądu i oprogramowania, poprawiane będą tylko błędy, które nie zostały wyłapane w poprzednich wydaniach.

W Kubuntu 10.04 RC pojawił się już najnowszy temat Plymouth z nowym zaakceptowanym logo i środowisko graficzne KDE SC 4.4.2. Zmieniono także kernel, który od teraz występuje z numerem 2.6.32.11. Resztę nowości opisałem już w poprzednim artykule, tu oprócz kilku poprawek niewiele się zmieniło.

Obraz płyty z wersją RC Kubuntu oraz Kubuntu Netbook Remix można pobrać ze strony:

http://releases.ubuntu.com/kubuntu/lucid/
Niewiele osób wie, że w tym wydaniu pojawiło się także wersja z obrazem płyty DVD, nie różni się ona wiele od wydania CD, jednak zawiera wiele pakietów dostępnych z płyty podczas instalacji systemu offline. Szkoda, że w tym wypadku autorzy nie stworzyli oddzielnego instalatora pozwalającego wybrać wersję środowiska podczas instalacji systemu (jak to jest np. w openSuse), w końcu tyle miejsca pozostaje jeszcze niewykorzystane na wspomnianej płycie. Jeśli ktoś chce pobrać tę wersję systemu powinien udać się na stronę:
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/lucid/rc/
Osoby, które chcą po prostu zaktualizować swój system do nowej wersji mogą skorzystać z tego artykułu i podanych w nim lików:
 http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/04/aktualizacja-do-kubuntu-1004-lts.html
Więcej informacji na temat wydania Kubuntu 10.04 RC znajdziecie w oficjalnym ogłoszeniu:
https://wiki.kubuntu.org/LucidLynx/RC/Kubuntu