czwartek, 22 kwietnia 2010

Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat - pierwsze plany

Dziś wieczorem planowana jest premiera wydania RC nowego Kubuntu 10.04, za niecały tydzień będziemy cieszyć się jego wersją finalną, ponieważ od tej pory nie powinniśmy oczekiwać po tym wydaniu jakichś specjalnych nowości developerzy Kubuntu już teraz zaczęli pracę nad jego następną wersją.

Na razie to tylko pomysły co chcieli by umieścić w najnowszej wersji i na co głównie powinno się zwrócić szczególną uwagę, oczywiście czas i możliwości zapewne zweryfikują te plany ale teraz już można się przyjrzeć czego powinniśmy oczekiwać.

Kilka postów temu wspomniałem o propozycji wcielenia do nowego wydania Kubuntu Rekonq jako głównej przeglądarki internetowej. Oczywiście zdania są tu podzielone, ponieważ każdy posiada swoje własne preferencje względem tego wyboru, więc obok Rekonq padły także propozycje dodania Chrome, . Jednak najciekawszym pomysłem jest utworzenie aplikacji, która ma za zadanie pomóc nam samodzielnie wybrać ulubioną przeglądarkę (brzmi znajomo :)) i odpowiednio ją skonfigurować na potrzeby współpracy z innymi aplikacjami w systemie.

Nie bez znaczenia jest potrzeba integracji nowych narzędzi Canonical w środowisku KDE SC. Na pierwszy ogień pójdzie natywny klient Ubuntuone, prace nad nim rozpoczął już jakiś czas temu Harald Sitter i jest to raczej pewniak w nowym wydaniu. Trochę inaczej sprawa przedstawia się z innymi aplikacjami Ubuntu, których natywnych klientów jeszcze nie ma, a nad którymi powinno się rozpocząć prace np. Software Centre, System Testing, Computer Janitor, czy program partycjonujący typu DiskDrake (openSuse).

Istnieje także potrzeba uzupełnienia Kubuntu o ciekawe rozwiązania, które sprawdziły się już w Ubuntu np. konto gościa. Pojawiło się też ciekawe rozwiązanie, które istnieje już w postaci skryptów konfiguracyjnych na innych systemach, a pozwalające szybko zainstalować i skonfigurować podstawowe elementy systemu tuż po instalacji np. poprzez instalację dodatkowych kodeków, programów czy uzupełnienie repozytorium. Mogłoby to być zrobione w postaci plasmoidu. W wszystkich propozycjach pojawia się też potrzeba popracowania nad przyspieszeniem ładowania systemu i środowiska.

Pomysłów jest oczywiście więcej i codziennie pojawią się nowe. Więcej informacji na ten temat przeczytacie na stronie:

https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/10.10/Brainstorm#preview