środa, 14 kwietnia 2010

Marble Globe na Nokii N900

O smartphonie Nokia N900 i jego systemie Maemo (niedługo MeeGo) pisałem już wielokrotnie. Niedługo mam zamiar zaopatrzyć się w ten model, więc fascynacja nim jest raczej uzasadniona. Jest to telefon inny niż produkcje z Androidem na pokładzie, przede wszystkim jego architektura jest bliższa netbookom niż telefonom i nie bez znaczenia jest też jego system - w pełni open source'owy Linux oparty na bibliotekach Qt. Nic więc dziwnego, że wiele programów utworzonych dla desktopowych środowisk np. KDE na nim z powodzeniem da się przeportować.
Nie tak dawna Adrian pisał na łamach Ubucentrum.net o udanym przeportowaniu na system Maemo przeglądarki internetowej Chrome. Ja natomiast znalazłem projekt programu dla Nokii oparty na aplikacji Marble Globe, czyli wirtualnego globusa na naszym pulpicie. Stworzenie takiej aplikacji dla urządzenia mobilnego nie jest bez znaczenia, Marble to bardzo zaawansowany program wyświetlający obiekty trójwymiarowe przy użyciu OpenGL, więc udany port takiej aplikacji dla smartphonu rodzi pytania, czy możliwe jest aby ten sprzęt obsłużył inne aplikacje tego typu np. gry :)


Fot. http://nienhueser.de/blog

Projekt znajduje się obecnie w fazie pre-Alfa i nie jest jeszcze dostępny, a prace nad nim są powierzone tegorocznej edycji Google Summer of Code. Marble to nie tylko wirtualny globus za pomocą, którego można obejrzeć mapę Ziemi (i nie tylko), posiada on także wtyczkę pozwalającą na wyświetlenie na mapie planu ulic oparty o serwis OpenStreetMap (oraz geolokalizację OpenRouteServis)i właśnie ta wtyczka ma być głównym motorem przeniesienia tej aplikacji na Nokię.

Chodzi głównie o moduł GPS, w który wyposażona jest Nokia, a który pozwoliłby nie tylko na wytyczenie trasy, na co pozwala program, ale także na nawigowanie po niej w miarę przemieszczania się do celu. Autorzy czekają oczywiście na studentów gotowych wspomóc tę część projektu swoimi pomysłami w ramach akcji GSoC 2010 (składanie projektów chyba już dobiegło końca), więc miejmy nadzieję, że wkrótce doczekamy się w pełni otwarto-źródłowego nawigatora po naszych ulicach.

Więcej na: