poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Naprawiamy repozytorium Medibuntu

Medibuntu to specjalne repozytorium dla (K)Ubuntu, w którym znajdziemy wszystkie kodeki i oprogramowanie, które ze względu na restrykcje w niektórych krajach i potrzebę akceptowania licencji innej niż GPL, nie mogły znaleźć się w oficjalnym wydaniu systemu.


Niestety od jakiegoś czasu podczas aktualizacji Lucida serwer z repozytorium przestał odpowiadać. Rozwiązanie problemu znalazłem na blogu WebUpd8, na łamach którego podano alternatywne mirrory Medibuntu.

Aby dokonać podmiany przechodzimy do listy naszych repozytoriów poleceniem:
sudo kate /etc/apt/sources.list
Jeśli dodaliśmy repozytorium Medibuntu ręcznie powinno ono figurować gdzieś na liście, więc powinniśmy je wyłączyć stawiając na początku linii znak "#". Jeśli dodaliśmy repozytorium automatycznie, czyli tak jak to jest pokazane na stronie https://help.ubuntu.com/, musimy uruchomić KPackageKit i tam kolejno wybrać Ustawienia -> Edytuj listę repozytoriów (hasło) -> Inne oprogramowanie i tam odhaczamy odpowiednią pozycję.

Teraz w pliku sources.list dodajemy któryś z tych trzech mirrorów:

deb http://mirrors.ucr.ac.cr/medibuntu/ lucid free non-free
deb-src http://mirrors.ucr.ac.cr/medibuntu/ lucid free non-free


deb http://mirror.oscc.org.my/medibuntu/ lucid free non-free
deb-src http://mirror.oscc.org.my/medibuntu/ lucid free non-free


deb ftp://ftp.leg.uct.ac.za/pub/linux/medibuntu/ lucid free non-free
deb-src ftp://ftp.leg.uct.ac.za/pub/linux/medibuntu/ lucid free non-freezapisujemy plik i aktualizujemy listę poleceniem:
sudo apt-get update
Jeśli ktoś miałby podobne problemy na systemach innych niż Lucid Lynx procedura jest podobna, należy tylko zmienić w nazwie mirrora lucid na właściwą dla naszej dystrybucji .

Wpis powstał na podstawie artykułu na:
http://www.webupd8.org/2010/04/medibuntu-repository-down-what-to-do.html