
Dziś sytuacja zdaje się odwracać na jego korzyść, a to za sprawą wydania wersji 0.5.1. Wprowadziła ona kilka ciekawych rozwiązań, które stawia ją ten silnik na równi z innymi. Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć głębszą integrację z narzędziami KDE SC 4.4. Chodzi głównie o wsparcie dla KNewStuff pozwalające w prosty sposób instalować tematy dla różnych modułów Plasmy, których niezliczoną bazę przechowują serwisy openDesktop.org. Wsparcie ma tu kluczową rolę, ponieważ pozwala instalować tematy w systemach opartych na środowisku KDE SC bez podziału na sposób paczkowania źródeł dla różnych systemów, tym bardziej, że serwis kde-look.org przechowuje masę tematów dla deKoratora, także tych znanych jeszcze z czasów KDE 3, których instalacja możliwa była tylko bezpośrednio z pliku.
![]() |
Poprawiono też problemy występujące podczas instalacji tematów do starszych wersji deKoratora, polegające min. na odmiennym nazewnictwie i różnych ścieżek do elementów tematu. Nowa wersja zyskała dzięki temu lepsze wsparcie dla bogatej biblioteki tematów, także tych klasycznych.
Nowością jest także wsparcie dla użycia przycisków dostępnych w tematach silnika Arorae, podczas kreowania własnych tematów. Aurorae charakteryzuje się bardzo ładnymi tematami podobnymi do stosowanych w dekoratorze Emerald dla menedżera Compiz.
Chyba najciekawszą zmianą, nad którą obecnie pracują autorzy deKoratora, będzie jednak wsparcie dla funkcji KWin polegającej na grupowaniu otwartych okien w zakładki jednego okna. DeKorator będzie drugim silnikiem po Oxygenie w KDE korzystającym z tej funkcji. Niestety z tą nowością będziemy musieli poczekać do następnego wydania.
Nowy deKorator zawita prawdopodobnie do nas w przyszłym wydaniu KDE SC 4.5, już teraz dostępne są jego źródła do samodzielnej kompilacji, jeśli pojawi się w jakimś repozytorium nie omieszkam dać o tym znać.
Więcej na:
http://kdepepo.wordpress.com/2010/04/01/improved-window-themes-with-dekorator-0-5/