sobota, 10 kwietnia 2010

Nowe efekty dla KWin

Kilka postów temu opisałem instalację ciekawego efektu dla KWin, polegającego na nadaniu impulsu wyskakującym oknom. Instalacja tego efektu ze źródeł, pomimo że nie powinna nastręczać problemów, jednak niektórzy mogą czuć niechęć do zabaw z konsolą.
Na szczęście udało mi się znaleźć repozytorium, które nam to znacznie ułatwi. Repozytorium stworzone przez guru kubuntuforums.net Rog131 wielokrotnie już polecałem na łamach tego bloga, znajduje się w nim wiele programów i dodatków dla Kubuntu często niedostępnych w oficjalnym repozytorium, więc wg mnie wypada posiadać je w swoich zbiorach. Jeśli ktoś go jeszcze nie posiada powinien wpisać w konsoli polecenie:

sudo add-apt-repository ppa:samrog131/ppa
Cała instalacja efektu Pulse sprowadza się teraz do wydania polecenia:
sudo apt-get install kwin-effect-pulse 
Co ciekawe w repzytorium tym dostępne jest też kilka innych ciekawych efektów dla KWin, które niedostępne są jeszcze w jego aktualnym wydaniu, dlatego wypadałoby bliżej przyjrzeć się ich działaniu.

BeShadowed - dość ciekawy efekt poprawiający cień wyświetlany wokół okienek menu kontekstowego, ramek pomocy itp.Co ciekawe cieniowi można nadać własną barwę zdefiniowaną z palety kolorów.
sudo apt-get install kwin-effect-beshadowed


BeFaded - efekt alternatywny do Przesuń w tył. Wprowadza nową animację dla przemieszczania się okien, kiedy przełączamy pomiędzy nimi. Tym razem zamiast zamiast przesunięcia okna za drugie, przenikają one przez siebie.
sudo apt-get install kwin-effect-befaded

BeDropped - także nowa animacja dla okien. Powoduje opadnięcie zamykanego okna w dół ekranu i ukrycie go z boku ekranu w przypadku minimalizacji. Nie zaleca się stosowanie tego efektu z innymi tego typu np. Magiczna lampa, rozpad.
sudo apt-get install kwin-effect-bedropped


BeClock - po prostu ciekawy zegar na pulpit. Można zdefiniować kolor jego elementów. Jego najważniejszą cechą jest wyświetlanie tarczy ponad otwartymi oknami co wbrew pozorom nie przeszkadza w normalnej pracy w nich. Zegar jest półprzezroczysty więc nie zasłania elementów okna, jeśli najedziemy na niego wskaźnikiem myszy, ukryje się odsłaniając nam te miejsce.
sudo apt-get install kwin-effect-beclock